Matiční gymnázium

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Školní akce ŠKOLNÍ KOLO RECITAČNÍ SOUTĚŽE 2018

ŠKOLNÍ KOLO RECITAČNÍ SOUTĚŽE 2018

Dne 26. října 2018 se na Matičním gymnáziu konala recitační soutěž studentů této školy.

Zástupci z jednotlivých tříd byli pečlivě vybráni kantory českého jazyka. Všichni se společně sešli se před čtvrtou vyučovací hodinou v hojném počtu (25 vystupujících) v učebně 2. A. Úvodní motivační řeč pronesl v příjemné a kreativní atmosféře organizátor setkání Mgr. Rostislav Gromnica, Ph.D. Následovala předem připravená vystoupení jednotlivých studentů, jejichž spektrum bylo vskutku široké – od primánů až po letošní oktávany.
V průběhu soutěže zazněly nejrůznější básně českých, ale i cizích autorů (např. Jiří Wolker, Edgar Allan Poe), mezi dnešními studenty jsou však stále oblíbené například i Karla Jaromíra Erbena. Opomenout nesmíme ani povedená vystoupení s úryvky z prózy v případě Jana Šmída nebo Katky Václavíkové. Dvoučlenná komise, složená z erudovaných pedagogů a milovníků poezie Dr. Gromnici, Mgr. Musálkové si s radostí vyslechla smyslům lahodící poezii.
Litý boj o umístění na stupních vítězů a zisk hodnotných cen z vybraných perel české i zahraniční poezie tentokrát nerozhodovaly tolik zkušenosti, soutěž přinesla milá překvapení. V kategorii nižšího gymnázia se vítězem stal Matyáš Walder z tercie A, který všechny zaujal dramatickým ztvárněním básně Umírající (Jiří Wolker). Druhé místo získala žačka sekundy B Ema Chramostová. O příjemné překvapení se do třetice postarala reprezentantka nejmladší – z primy A – Nela Starková, která si do soutěže vybrala humorem oplývající báseň Na hrady Miloše Kratochvíla.
Ani v rámci kategorie vyššího gymnázia se nejednalo v žádném případě o jednoznačnou záležitost. Po vystoupení jednotlivých studentů si porota vyžádala přestávku pro zhodnocení předvedených vystoupení. Čas vymezený soutěži byl dávno vyčerpán, úkol to byl tedy nesnadný a nevděčný. Vybrat z řady fantastických výkonů tři nejlepší. Zamyšlením zkrabatělá čela zkušených kantorů orosil pot, následovala řada škrtů, argumentů a protiargumentů, ale nakonec došlo ke shodě.
Po nervy drásající pauze se všichni účastníci recitační soutěže zúčastnili slavnostního vyhlašování vítězů. První místo hereckým výkonem a krásným přednesem získal letošní nováček – student Jan Šmíd ze sexty B. Svým neotřelým přednesem a originálním přístupem strhl nejen přitakávající publikum, ale především porotu.
Druhé místo připadlo Kristýně Drmelové z kvinty B, která svým přednesem básně Upír od Ch. Baudelaira představovala takřka dokonalé sladění s textem. Náboj, tón, tempo, stylizace a sex-appeal – to vše a mnohé další vytvořilo zvláštní tíživou dekadentní atmosféru.
Zato třetí pozice byla z úplně jiného soudku. Adam Jalůvka svým civilním pojetím básně Hoří (V. Redl) všechny posluchače pobavil a rozesmál.
Ceny byly předány, vítězové byli dojetím pohnuti a my se již těšíme na další nezapomenutelný zážitek s našimi studenty ve společnosti krásné poezie.

Mgr. Rostislav Gromnica,Ph.D.

 

 

 

Partneři MGO

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

Jídelníček

Jídelna ZŠ Matiční
tel. 596 120 650