telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Matiční gymnázium Ostrava is the oldest grammar school in the city of Ostrava. It was founded in 1897.

It is a prestigeous grammar school whose teaching language is Czech.

Our grammar school offers

 • The process of quality education is based on our highly educated teachers. The teaching process at our grammar school has been based for decades on the work of experts whose results exceed the average. Preparation for various competitions is taken for granted and that is why our school is so successful.
 • Our classrooms are equipped with modern technology gadgets (plasma televisions, overhead projectors, interactive boards). Our school houses special classrooms (chemistry labs, a classroom of physics, biological labs, art studio, musical studio, two language labs, two gyms, a fitness centre, three IT classrooms, wifi network).
 • A great novelty is a students´print centre where our students can print both their study materials and their essays. Our school magazines are published there as well.
 • Our portfolio of languages comprises English, French, Latin, German, Russian and Spanish.

These are the languages taught in our regular classes. Except this basic language portfolio our school offers extracurricular language courses. This year we offer English conversation, Chinese and Italian with native speakers. Furthermore, we are an official Cambridge ESOL preparation centre. The FCE course is taught by a British Council lecturer and we are planning to open a CAE course in September 2013.

 • Our school houses a research library which is continually replenished with new volumes.
 • The instruction in our classes is organized with the perspective of the future career of our students and is aimed at their future university studies.
 • We focus the studies of our students on their future career in the form of optional seminars in science, humanities and economy.
 • Recently a new fitness centre has been opened. It is equipped with a rowing simulator and various fitness equipment.

Exracurricular activities

 • We put stress on extracurricular activities. There is a wide range of interest circles our students can choose from. Surprisigly, there is a big interest in traditional forms of entertainment like choir singing or dance groups.
 • Our Red Cross group is on professional level.
 • We offer study trips to Great Britain, Austria and France.
 • Our talented students can be involved in international programmes and cooperate with our partners in Sweden, Italy, France.

Comfortable studying conditions

 • Students can relax in the specially designed school lounge.
 • Atrium with a lot of greenery can be used as an open-air classroom
 • Catering in school canteen, school buffet, vending machines (hot drinks, cold drinks, snacks).
 • Lockers

Interest  circles

Language courses:

Chinese

Our students can learn the basics of this exotic language and they can learn how to write the Chinese symbols under the guidance of a native speaker.

Italian

Our students can learn the language  spoken in frequent destination of their family holiday.

English with a native speaker

Our students can develop their speaking skills with a native speaker.

Chess club

Our students can learn the tactics and strategy of this table game. They are trained by an  international chess master. They can prove their qualities in various championships.

Red Cross circle

The members of this circle learn the basics of first-aid and how to behave in dangerous situations.

Basketball circle

Our students learn the tactics of this ball game. They participate in various competitions.

Biological circle

Students explore the nature under the guidance of our biology teacher (an enthusiastic ornithologist).

Aerobics

Students can ventilate their energy in this rhytmic sport activity.

Volleyball

Our students learn the tactics of this ball game. They participate in various competitions.

Circle of photography

Our students can learn how to make professional pictures.

Circle of Astrology and physics

Students can observe variuos celestial phenomena and explore the night sky.

Circle for young journalists

Our students publish their work in the national media and create a school magazine.

V rámci podzimních třídních schůzek proběhlo autoevaluační šetření několika klíčových parametrů, které analyzují názory a postoje rodičů našich žáků. Respondenti se formou anonymních dotazníků mohli vyjádřit k šestici klíčových oblastí, které se přímo dotýkají základní vzdělávací a výchovné funkce naší instituce. Je pro naši práci povzbudivé, že šetření ukázalo (viz příloha: autoevaluace2012.pdf) nadprůměrně dobré výsledky ve všech sledovaných kategoriích. Při tak velkém počtu žáků a pedagogů je samozřejmé, že nelze vždy vyhovět všem stranám vzdělávacího a výchovného procesu, ale vysokou náročnost a současně kultivovanost vzdělávání evidentně lze propojit v harmonický celek. To zřetelně dokládá naprosto mizivé procentuální hodnocení v rovině negativních parametrů u všech položených otázek. Ale i jednotlivosti jsou pro nás důležitým zdrojem informací a budou tak impulzem pro korekci naší práce. Podobná šetření budou pravidelně (dokonce v širším záběru) realizována každoročně a ještě v letošním školním roce bude spuštěn projekt autoevaluačního šetření z pohledu samotných žáků. Odborným garantem pověřeným autoevaluačními šetřeními je Mgr. Rostislav Gromnica, který také přijímá jménem vedení případné podněty pro další hodnotící průzkumy.

Potěšilo nás a jsme nesmírně poctěni, že světově proslulý hudební skladatel Ilja Hurník i ve svých devadesáti letech s takovým šarmem vzpomíná na své gymnázium. Také my přejeme krásné Vánoce a mnoho zdraví v novém roce 2013.

Dopis – Ilja Hurník

Během měsíce ledna bude v prostorách naší školy umístěn automat na zdravou výživu. Budou zde k dostání pouze prověřené a zdravé výrobky, vhodné pro dopolední svačinku.

V rámci programu Mléko pro evropské školy jsou mléčné výrobky dotovány Evropskou unií a Ministerstvem zemědělství ČR. Složení všech výrobků zařazených do programu Happysnack je posuzováno odborníky na výživu z Poradenského centra Výživa dětí. Výrobky zařazené do programu Happysnack jsou vyráběny s použitím nejnovějších technologií a z kvalitních surovin.

Vážení přátelé Matičního gymnázia,

jako absolventi a bývalí studenti bychom rádi vyjádřili veřejnou podporu zvolení nového ředitele Matičního gymnázia, stejně jako iniciativám vedoucím k proměně školy v moderní, aktivní a lidsky přívětivou vzdělávací instituci.

Po letech stagnace a více či méně hlasitých stížností na neutěšený stav školy jsme užasli, jakých výsledků jsou schopni dosáhnout nadšení a cílevědomí lidé během pouhých deseti dní, a to i přesto, že se jednalo zatím „pouze” o zpříjemnění studijního prostředí. Neumíme si představit lepší způsob, jak dát Ostravě vědět, že jsou to právě studenti, kteří jsou ve středu zájmu nejen všech učitelů, ale i Matičního gymnázia jako veřejné instituce.

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top