Debatní klub Matičního gymnázia se po úspěšném působení na české i evropské scéně rozhodl zkusit štěstí i na poli velkých diplomatických modelů, a tak se ucházel o účast na NHSMUN. Pod pouto zkratkou se skrývá „National High School Model United Nations“ – největší simulované zasedání OSN pro středoškoláky na světě, navíc pořádané přímo v sídelním městě Organizace spojených národů, tedy v americkém New Yorku.
Modelová jednání OSN se v západních zemích, a zejména v USA, těší ohromné oblibě, ať už v podobě volnočasového kroužku nebo přímo volitelného předmětu. Jednotlivé školy připravují své žáky po vědomostní i dovednostní stránce a často pořádají své vlastní menší simulace. Vše spočívá v tom, že je každému účastníkovi přidělen stát, který bude jako diplomat během jednání o konkrétním tématu zastupovat. Ke splnění této úlohy je potom potřeba mít dostatečný přehled o tématu i zastupované zemi a skvělé vyjednávací schopnosti, aby daný student prosadil mezi ostatními, kteří zastupují zase jiné státy, cíle své země.
Nám se podařilo na konferenci NHSMUN vyslat skupinu osmi studentů, kteří dostali po dvojicích za úkol zastávat zájmy Kypru ve čtyřech orgánech OSN: V UNESCO se vzděláváním dětí ve válečných zónách zabývali František Malý (OKTB) a Filip Hon (SXA). Ve výboru DISEC se na roli sociálních sítí v podněcování konfliktů zaměřili Ondřej Klimša (SPTA) a Libor Šneider (SXA). Ochraně tichomořských žraloků se v rámci Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů věnovali Petr Fráňa (SPTA) a Ondřej Nečas (OKTB). A v UNECE čekalo téma začleňování migrantů do společnosti na Ondřeje Číže a Dominika Kaloudu (oba OKTB).
Do New Yorku jsme se navzdory stávkám leteckého personálu dostali s třídenním předstihem, abychom si mohli město prohlédnout. Počáteční nepřízeň počasí nás neodradila a společně jsme si prošli řadu známých míst, včetně sochy Svobody, Central Parku, Brooklynského mostu, Wall Street nebo Times Square. Podle chuti se také každý mohl vydat do některého z proslulých newyorských muzeí i za bezbřehými nákupními možnostmi největšího města USA.
Před začátkem konference nás velkoryse přijali velvyslanec ČR při OSN Jakub Kulhánek a jeho zástupkyně Lucie Hindlsová. Provedli nás sídlem Organizace spojených národů, ukázali nám jednotlivá místa, kde probíhají jednání, a blíže nás seznámili s tím, jak vypadá práce diplomatů Stálé mise při OSN, která se značně liší od fungování běžných velvyslanectví.
Od 8. do 11. března 2024 už probíhalo v honosných konferenčních prostorech hotelu Hilton samotné simulované zasedání. K zapojeným žákům promluvila řada odborníků z řad diplomatů, úředníků MMF, akademických pracovníků, ale i známých osobností, jako například herec Rainn Wilson. Vzhledem k tomu, že největší české akce čítají kolem 300 účastníků, byla pro nás účast na největším modelu s 3500 studenty středních škol z přibližně 75 zemí světa zcela novým zážitkem. Prosadit se v takovém počtu lidí vyžadovalo mnohem větší úsilí a bylo potřeba najít společnou řeč mezi nespočtem rozdílných názorů. Naštěstí se naše výprava ve stovkách účastníků neztratila a do přijatých rezolucí protlačila pro Kypr klíčové body.
Celou výpravu do New Yorku jsme si všichni užili po turistické i diplomatické stránce, kdy z účasti na konferenci budeme ještě dlouho čerpat zkušenosti i na českých akcích. Získali jsme tak možnost zažít něco zcela nového, co se také už nemusí v našich životech zopakovat.
Chtěli bychom poděkovat pedagožkám A. Pastrňákové a R. Pavelcové, které nás na průkopnické cestě za oceán doprovázely a řešily všechny vzniklé komplikace, a také statutárnímu městu Ostrava za poskytnutí finanční podpory.

František Malý, OKTB