Dvoudílná vánoční exhibice vlastně neurčila, kdo že je vlastně lepší. Zatímco naše dívky s přehledem triumfovaly jak ve volejbalu, tak i florbalu, mužský výběr na jejich úspěch nedokázal navázat a Hladnovu po boji, ale nutno přiznat, že zaslouženě, v obou kláních podlehl. Ve sportu je sice skóre nerozhodné, ovšem diváckou kulisou jsme Hladnov zcela předčili.

Volejbalistky zápas otočily, muži podlehli ve třech setech

První částí společné vánoční, či předvánoční exhibice, chcete-li, byla volejbalová střetnutí hraná na Hladnově. Hrálo se klasickým způsobem s 6 hráči v poli na 3 vítězné sety.

K prvnímu utkání nastoupil náš ženský výběr. Týmu chyběla opora ze středoškolských turnajů, Veronika Nováčková, a v prvním setu to bylo znát. Výběr Hladnova byl očividně lépe rozehraný, soupeř příliš nekazil a několikrát stálo i štěstí na jeho straně. Jedinou jistotou nám byla rozehra Petry Peregrimové (KVB), ale ostatní hráčky jakoby se nemohly chytit. Ke zpřesnění a uklidnění hry došlo až po timeoutu ke konci první sady, výsledek se už ale zachránit nepodařilo a Hladnov slavil zisk setu.

Zlepšenou hru se ovšem povedlo přenést i do druhého setu a odměnou nám bylo vedení, do něhož jsme se dostali poprvé v zápase. K výbornému výkonu se rozehrála Klára Golombová (KVA), na jejíž tvrdé rány neměly protihráčky odpověď. Druhý set naše děvčata ubojovala a vyrovnala stav. Jestli byl do té doby zápas vyrovnaný, od třetí sady už jednoznačně dominovaly naše hráčky. Hra Golombové s Peregrimovou povzbudila k lepším výkonům i ostatní hráčky, zatímco "Hladnovačky" tlaku podlehly a kazily i jednoduché míče. Náš výběr vedl místy i o více než 10 bodů a pohodlně získal třetí set. Za tohoto rozpoložení se zdál být čtvrtý set pouhou formalitou... a také byl. Holky předvedly skvělý finiš, když v závěru vybojovaly při podání Golombové 12 bodů. Následně byl proměněn druhý mečbol a mohlo se začít slavit.

Dívky MGO - Dívky Hladnov 3:1

Sestava: Badurová, Golombová, Kalinowská, Kozáková, Peregrimová, Šenkeříková, Tvrdá, Wiaczková


Podstatně těžší úkol čekal naše volejbalisty. Nemajíc v kádru jediného hráče, který se volejbalu věnuje na závodní úrovni, bojovali proti zkušenému týmu v čele s bývalým studentem MGO, volejbalovým reprezentantem Dvořákem.

První sadu by chlapci asi nejraději zapomněli. Od první výměny "Hladnováci" diktovali tempo a naše hráče vůbec nepouštěli ke slovu. Soupeř příliš nekazil a taktika "vše na Dvořáka" mu dokonale vycházela. Set jsme ztratili velkým rozdílem a naši hráči působili velmi odevzdaně. Zdání ovšem klamalo.

Hladnov se i ve druhém setu ujal solidního náskoku a jakoby vedením uspokojen lehce povolil. Náš výběr vycítil šanci a začal soupeřův náskok stahovat. Zatímco hrubá síla byla spíše doménou hladnovských volejbalistů, naši chlapci vsadili na chytrost a sázka se jim začala vyplácet. Velmi dobrý výkon podali zejména Jan Honeiser (KVB) na příjmu a Ondřej Čmiel (SXA) a Nikolas Damjanov (4. A) na síti. Po šňůře pěti bodů, kterou stáhli naši chlapci osmibodový náskok soupeře v závěru setu na tři, se pokoušel ne už tak jistý Hladnov dostat zpět do hry, ale postrádal lehkost z prvního setu. Zaúřadoval ale opět Dvořák a prakticky sám rozhodl o zisku druhé sady pro svůj tým.

Třetí sada přinesla velmi vyrovnanou hru a tuhý boj. Poprvé se dostal do vedení i náš výběr, ale jen na velmi krátkou dobu. Náš výběr byl jaksepatří "nahecovaný"; kluci se bili o každý balon, hráli na hranici svých možností. Bohužel ale nezvládli koncovku setu a nakonec tedy i třetí set prohráli. I přes porážku si za předvedený výkon zaslouží pochvalu.

Muži MGO - Muži Hladnov 0:3

Sestava: Čmiel, Damjanov, Holátko, Honeiser, Krčmář, Kudělka, Langer, Vlček, Zaoral

Drtivé vítězství florbalistek zkalila těsná porážka mužského výběru

S velkým odhodláním se chystaly oba naše výběry na druhou část exhibice; na florbalové bitvy u nás, na Matičním gymnáziu. Hrály se tři třetiny po desíti minutách. Neznámou byly ambice ženského výběru, jelikož florbalových turnajů se naše dívky neúčastní, a odhadovat sílu týmu, natož jej ještě porovnat se soupeřem, bylo proto naprosto nemožné. Zato od našich mužů, mezi nimiž figurovali i hráči ligových týmů a jejichž sílu dokazoval nedávný úspěch ve středoškolském turnaji, se očekávalo vítězství.

Dívčí tým MGOPo hlavě vlétly naše hráčky po úvodním hvizdu, jejž obstaral Mgr. Ladislav Vasevič, ředitel gymnázia, na soupeřky a už po půlminutě slavily první zásah v síti, když se na levé straně uvolnila Kijasová. Vedení dlouho nevydrželo; již minutu poté Hladnov vyrovnal. Naše florbalistky, zjevně "nahecované" početným publikem, přidaly na důrazu a začaly se osmělovat i v osobních soubojích. Zejména první formace dělala soupeřkám velké problémy, kterým mnohdy nezbylo nic jiného, než pouze vyhazovat balonky. Vyrovnaný stav vydržel do 4. minuty, kdy se opět trefila Kijasová. O chvíli později bylo ještě veseleji, když se krásně do horního růžku trefila Běláková. Soupeřky nadále našim hráčkám nestíhaly, měly problémy přečíst jejich přesné kombinace a zubynehty odolávaly dalším útokům. Nicméně, další branky nepadly a první třetina skončila 3:1.

Druhá třetina pokračovala v podobném tempu. Ve 12. minutě se zblízka prosadila agilní Šebestová; v 15. minutě ale využily soupeřky nedůslednosti v obraně a snížily. Závěr třetiny ale patřil našim hráčkám. Nejprve po individuální akci Lhotské zakončovala do poloodkryté brány Gvužďová, v 18. minutě zkompletovala hattrick Kijasová a v posledních sekundách skóre ještě navýšily Šebestová a přesnou střelou k tyči Návratová.

Ve třetí části už hrály naše hráčky s vědomím téměř jistého vítězství; přesto se tlačily dopředu, zakončovaly, ale jakoby jim zvlhl střelecký prach. Nikterak jim to ale nevadilo a užívaly si vítěznou atmosféru. Soupeřky se snažily alespoň o snížení, což se jim nakonec i v 28. minutě podařilo. Více branek ale nepadlo a naše hráčky si užívaly zaslouženého uznání diváků.

Naše florbalistky výborně kombinovaly, napadaly, přehrávaly "Hladnovačky" i v osobních soubojích; na místě by bylo vyzdvihnout individuální výkony, ale vzhledem k týmovému pojetí a obrovské vůli a bojovnosti, jež prokázaly všechny hráčky, to nelze.

Dívky MGO - Dívky Hladnov 8:3 (3:1, 5:1, 0:1)

Góly MGO: 1., 4. a 18. Kijasová, 5. Běláková, 12. a 20. Šebestová, 17. Gvužďová, 20. Návratová

Sestava: Kostolányová - Kijasová, Nováčková, Šebestová - Běláková, Bulawová, Návratová - Gvužďová, Lhotská, Lukšíková


Povzbuzeni úspěchem svých dámských kolegyň nastupovali do zápasu domácí borci. Hned v 1. minutě jsme prohrávali po strojově přesné kombinaci soupeře. Naši hráči zabrala, přidali na důrazu a odměnou nám bylo vyrovnání ve 2. minutě po střele Zaorálka. A bylo ještě veseleji. Již o minutu později poslal tým MGO do vedení Krayzel. Hladnovští se ale nenechali zahanbit a okamžitě srovnali. V 5. minutě pak natáhl ke střele Calábek a jeho dalekonosný projektil se štěstím skončil v soupeřově brance. Poté ale hned třikrát zaspali naši hráči v útočné třetině, zapomněli na bránění, a soupeř tak otočil skóre. Závěr ale patřil naší první formaci; prosadili se Kostolány a následně náš nejlepší střelec Zaorálek. Od začátku byl k vidění velmi tuhý boj; soupeř vsadil vše na jednu silnou formaci, složenou ze spoluhráčů z jednoho florbalového klubu, která střídala jen pro nutný oddech, načež opět naskakovala do hry. Problémem naší hry byla špatná defenziva; soupeř dostával na naší polovině až příliš prostoru, čehož i dokázal efektivně využít.

Zápas chlapcůTentýž nešvar nás postihl i ve druhé třetině. Hladnovští lépe kombinovali a drželi balonek. V 11. minutě se opět dostali do vedení, které ale smazal po samostatném průniku Zaorálek. Ve 12. minutě dostal výběr MGO výhodu jednoho muže v poli; výsledkem bylo ale jen neúčelné přihrávání si na vlastní polovině a minimum střel na bránu. Soupeř oslabení přestál, což jej očividně povzbudilo k ještě lepšímu výkonu. Florbalisté MGO měli v dosavadním průběhu druhé třetiny i kopec smůly, když dvakrát trefili konstrukci branky a jednou masku soupeřova golmana. Potvrdilo se pravidlo nedáš-dostaneš: v 16. minutě zakončoval Hladnov důkladný rozbor naší obrany do prázdné klece a o 2 minuty později navýšoval ušmudlanou brankou skóre na 8:6, které přetrvalo až do závěrečného hvizdu třetiny.

Na průběh zápasu reagoval mančaft MGO stažením hry na 2 formace. Třetí třetina nabídla ještě větší nasazení ze strany našich hráčů a mírný tlak; miřidla florbalek ale nebyla seřízena přesně, žádná ze střel nepropadla do brány, což soupeř potrestal dvěma trefami v 21. a 24. minutě. Střeleckou impotenci prolomil ve 25. minutě Zaorálek, který prakticky sám srazil náskok soupeře na dvougólový. Matiční se hnalo dopředu, ale nechalo opět zadní vrátka nedovřená a soupeř se radoval. Nádherná přetahovaná pokračovala dál; v 27. minutě dostal na půli přihrávku Mohyla a s přehledem zavěsil. Sotva ale svitla naděje, Hladnovští ji okamžitě pohřbili; střelou ihned po buly opět vedli o 3 góly. Našim hráčům teklo do bot a čas neúnavně kvapil kupředu. Snížení na 2 branky zařídil přesnou ranou k tyči Krayzel, hon za vyrovnáním ale utlo vyloučení ve 30. minutě. Hladnov nic nevymýšlel a po rychlé kombinaci zakončoval přesně do horního růžku branky. Vzápětí sice snížil skóre Posker, ale více už naši borci nestihli. Hladnov zvítězil na našem poli zaslouženě 13:11.

Asi nejmarkantnější rozdíl byl v zakončení a v kombinaci. Naši hráči museli celou druhou a třetí třetinu neustále dotahovat skóre, chyběl klid a střelám proto mnohdy přesnost, zatímco soupeř zakončoval většinou naprosto chladnokrevně. Na soupeři, resp. na hladnovské první formaci byla znát souhra; hráči se nalézali skoro poslepu a věděli, kam si nahrát. Souhru jim ale usnadňovala naše občas nedůsledná obranná hra. Tentokráte jsme sice na Hladnov nestačili, ale věřím, že se z chyb poučíme a v budoucích měřeních budeme slavit my.

Muži MGO - Muži Hladnov 11:13 (5:5, 1:3, 5:5)

Góly MGO: 2., 10., 11., 25. a 25. Zaorálek, 3. a 28. Krayzel, 5. Calábek, 9. Kostolány, 27. Mohyla, 30. Posker

Sestava: Lupták - Kostolány, Mohyla, Zaorálek - Krayzel, Nowak, Posker - Babinský, Calábek, Reiter - Vacek


Odpoledne téhož dne pak sehrál přátelský zápas výběr kantorů s naším výběrem děvčat. Kantoři nakonec triumfovali poměrem 9:7. Všem aktérům děkujeme.

Zápas kantorů proti dívčímu výběru

Závěrem...

...nezbývá, než poděkovat. Komu? Všem, kteří se podíleli na organizaci celé exhibice, tedy jmenovitě Vojtovi Mohylovi, Mgr. Luďce Utratové, Mgr. Nikolasovi Manolcisovi, řediteli Mgr. Ladislavu Vasevičovi a samozřejmě také hladnovské straně, reprezentované Ladislavem Máchou. Všem, kteří se zápalem a nadšením hráli, nebo se jen přišli podívat. Zvláště utkání na našem gymnáziu měla výbornou atmosféru. Pro mě osobně to byl zážitek a jen doufám, že v tradici, nastolené během posledních dvou let, se bude v příštích letech pokračovat.

Fotogalerie z akce

Tomáš Babinský, organizátor akce