telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ve dnech 8.–9. října 2012 se v pražském Žofínském paláci konala mezinárodní konference Dny USA a Evropské unie, která měla za cíl prohloubit euroatlantickou vazbu. Nad konferencí převzali záštitu předseda vlády České republiky RNDr. Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Matiční gymnázium na konferenci reprezentoval předseda Studentského senátu Richard Vereš.

Samotnou konferenci zahájil předseda vlády České republiky RNDr. Petr Nečas, který ve svém proslovu vyzval Spojené státy a Evropskou unii k vytvoření zóny volného obchodu, čímž nastínil hlavní téma celého dne – euroatlantický obchod. Hovořilo se ale také o zapojení společných sil do operací na Blízkém východě či významu Ruska pro euroatlantický region.

Hlavními řečníky prvního dne konference byli Richard Bruce „Dick“ Cheney, 46. viceprezident Spojených států amerických ve vládě George W. Bushe a James Gordon Brown, bývalý ministerský předseda Spojeného království. Dick Cheney hovořil o velké chybě v případě nepostavení amerického radaru v České republice či nedostatcích bezpilotních letounů. Gordon Brown, který v současné době působí jako zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN pro globální vzdělávání, mluvil o nutnosti reformovat jednotnou měnu, zlepšit bankovní systém a podpořit růst ekonomiky v rámci odstraňování následků ekonomické krize. Českou republiku označil jako hlavního spojence Británie při „vedení ostatních států ke spolupráci“.

Dále se svými příspěvky vystoupili předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Petr Žaluda, místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Slovenské republiky Miroslav Lajčák, bývalý ministr financí USA Robert Edward Rubin, ministr financí USA ve vládě Billa Clintona a bývalý prezident Harvardovy univerzity Lawrence H. Summers či Vladimír Jakunin, prezident Ruských železničních drah.

Druhý den pak strhl hlavní pozornost projev prezidenta Polské republiky v letech 1995–2005 Aleksandra Kwaśniewskiego, který poukázal na řadu změn ve světě a otázkách vyvstávajících v souvislosti s tím pro Evropu.

V rámci dalších diskusí druhého dne vystoupili ministr průmyslu a obchodu MUDr. Martin Kuba, ministr dopravy Mgr. Pavel Dobeš, prezident Agrární komory ČR Ing. Petr Veleba a náměstek ministra zemědělství Ing. Tomáš Šimčík. Tématem jejich příspěvků byl převážně návrh rozpočtu České republiky pro rok 2013 a jeho vztah k Evropské unii – tedy čerpání peněz do něj z evropských fondů.

Konference měla značný geopolitický význam a řadí se tradičně k nejdůležitějším událostem podobného typu v daném roce. Letošní ročník nabídl možnost vyslechnout projevy nejmocnějších mužů několika zemí, kteří rozhodují o dalším vývoji podstatné části světa. Účastníci konference je mohli přímo konfrontovat se svými dotazy.

konference Dny USA a EU konference Dny USA a EU

konference Dny USA a EU konference Dny USA a EU

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top