Matiční gymnázium

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Aktivity studentů
Aktivity studentů

Studenti Matičního gymnázia nezahálejí ani ve svém volném čase. Vzniká tak spousta zajímavých akcí – reportáže a zprávy o nich jsou obsahem této rubriky. V levém menu najdete odkazy na kroužky a skupiny, které se scházejí pravidelně.Badmintonová liga MGO (čtyřhra)

Logo badmintonové ligyBadmintonová liga se bude hrát vždy zároveň s florbalovou ligou ve druhé tělocvičně a hrací dny/časy budou podřízeny florbalové lize. Hrací systém se bude odvíjet od počtu přihlášených dvojic, jeden zápas mezi dvěma dvojicemi se bude hrát na dva vítězné sety. Detailní pravidla budou zveřejněna posléze. Nebráníme se mezitřídním či smíšeným týmům. Své týmy můžete přihlašovat buď osobně u Michala Maršálka, Lukáše Odehnala nebo Honzy Olšara ze sexty A nebo na e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , kde uveďte jména a třídu(y).

 

Debatní klub vstupuje do české debatní ligy

Foto se schůzky Debatního klubuDebatéři Matičního gymnázia se v posledních dvou týdnech připravovali na začátek XIX. ročníku Debatní ligy, prestižní středoškolské debatní soutěže, které se v loňském roce účastnilo přes padesát středoškolských debatních týmů.

Ve středu 9. října nejprve proběhl workshop se zájemci o práci v debatním klubu, kde bylo představeno debatování obecně, struktura debaty a zájemci si mohli malou debatu na tezi „Na školách by měly být zavedeny školní uniformy“ sami vyzkoušet. Odpoledne se pak řada z účastníků workshopu zapojila do fungování klubu na jeho řádné schůzce, kde byla debatována teze „Život ve městě je lepší než život na vesnici“ s podrobným feedbackem pro účastníky.

Celý článek...
 

Naši debatéři na Open Gate Open

Foto našeho týmuDebatéři Matičního gymnázia se zúčastnili debatního turnaje Open Gate Open, který se konal od pátku 20. do neděle 22. září 2013 na gymnáziu OPEN GATE v Říčanech u Prahy.

Začínající debatéři Jan Honeiser a Metoděj Motýl se v rámci turnaje zúčastnili školení nových debatérů, kde získali spoustu nových informací o strukturách debat, hodnotových tezích, důkazech či stylu debatování. Následně si také vyzkoušeli dvě debaty, z nichž první prohráli 0:3 na tezi „Marihuana by měla být legalizována“ (za negativní stranu, která byla proti tezi) a druhou vyhráli 3:0 na tezi „Fyzické tresty na školách by měly být povoleny“ (opět za negativní stranu, která byla proti tezi).

Celý článek...
 

Debatní klub zve nové debatéry

Rádi mluvíte či debatujete? Chcete vylepšit svůj veřejný projev? Toužíte zdokonalit svou argumentaci? Pak právě pro Vás je na Matičním gymnáziu studentský debatní klub!

Debatní kluby umožňují svým členům rozvíjet se ve svém projevu a vystupování. V rámci schůzek klubu probíhají debaty podle Karla Poppera (model debaty tři na tři s jasně danými pravidly) a členové klubu se zároveň vzdělávají v debatovaných tématech (v minulém roce šlo například o nepřímé daně, situaci v Sýrii, větší pravomoci policie a státních zastupitelství při boji s korupcí). Výjimkou jsou nepřipravené teze, kdy se musí debatéři spolehnout jen na vlastní znalosti a důvtip (ty se debatují na témata jako „Studenti s dobrým prospěchem by neměli být nuceni chodit do školy“ nebo „Matiční je lepší než Hladnov“).

Náš studentský debatní klub je složen nejen z našich studentů, ale také ze studentů Gymnázia Hladnov, se kterými na jeho činnosti spolupracujeme. Za náš klub následně budeme vysílat reprezentanty na debatní turnaje, které se konají všude po České republice. První z nich se pak koná 20.–22. září 2013 na Gymnáziu OPEN GATE v Říčanech u Prahy. Na turnaji bude probíhat rovněž školení nových debatérů.

Schůzky klubu budou probíhat každé úterý od 15 do 17 hodin v učebně septima A (4. poschodí). Součástí schůzek bude úvod do teze (důležité info pro debatu) a tréninkové debaty. První schůzka se uskuteční  úterý 10. září 2013.

Více informací osobně u Richarda Vereše nebo na mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 

Pražská letní škola chemie a biologie pro nadané studenty

Ve dnech 27. 8. 2013 až 29. 8. 2013 se naši dva vybraní studenti Bára Křížkovská a Jakub Pleva ze Septimy A zúčastnili velmi zajímavé akce pořádané VŠCHT Praha s názvem 27. letní škola pro středoškolské profesory chemie, biologie a jejich nadané studenty. Studenti měli možnost seznámit se s unikátními metodami, jimiž lze např. rozpoznat falšování některých potravin, obzvláště pak lihovin v souvislosti s methanolovou aférou. Mimo jiné se také dozvěděli, jak se dá např. izolovat a vizualizovat DNA. Některé metody si mohli též prakticky vyzkoušet v laboratořích vybavených velmi moderní přístrojovou technikou. Pokud se ale chtěli věnovat více teorii, mohli si vybrat z celé škály zajímavých přednášek uznávaných odborníků, které probíhaly ve velmi atraktivních prostorech Národní technické knihovny. Ve volném čase pak obdivovali krásy matičky Prahy.

Letní škola chemie a biologie Letní škola chemie a biologie

Letní škola chemie a biologie Letní škola chemie a biologie

 

Zpívání v dešti

Divadelní soubor Tajfun předvedl ve středu 26. 6. 2013 prázdninově naladěnému publiku – studentům i profesorům našeho gymnázia – volně upravený slavný filmový muzikál Zpívání v dešti. Nešlo o premiéru – ta se odehrála v březnu 2013 v Divadle loutek – ale o druhou reprízu, která zaznamenala mezi publikem jednoznačný úspěch. I na hercích již bylo poznat, že mají vše zvládnuto a že je netrápí premiérová nervozita.

Představení do zhlédnuté verze převedl Václav Strýček, kterému členové souboru a kamarád Jan Pniak pomohli nazpívat a nahrát vlastní verze písniček z původního muzikálu z roku 1952. Vše, co jsme mohli slyšet, je tedy vlastně jejich zjednodušeným a do češtiny přeloženým originálem. Rovněž obsahem hra navazuje na původní filmový muzikál, který zobrazuje epizodu v dějinách hraného filmu z roku 1927. Tehdy němý film převálcoval film mluvený a mnoho herců na to naprosto nebylo připraveno, u některých kariéra tímto okamžikem skončila.

Celý článek...
 

Přidejte se k debatérům Matičního gymnázia

Rádi mluvíte či debatujete? Chcete vylepšit svůj veřejný projev? Toužíte zdokonalit svou argumentaci? Pak právě pro Vás vzniká debatní klub na Matičním gymnáziu! Debatní kluby umožňují svým členům rozvíjet se ve svém projevu a vystupování. V rámci schůzek klubu probíhají debaty podle Karla Poppera (model debaty tři na tři s jasně danými pravidly) a členové klubu se zároveň vzdělávají v debatovaných tématech (v minulém roce šlo například o nepřímé daně, situaci v Sýrii, větší pravomoci policie a státních zastupitelství při boji s korupcí). Výjimkou jsou nepřipravené teze, kdy se musí debatéři spolehnout jen na vlastní znalosti a důvtip (ty se debatují na témata jako „Studenti s dobrým prospěchem by neměli být nuceni chodit do školy“ nebo „Matiční je lepší než Hladnov“). Náš debatní klub pak doplní debatéři Gymnázia Hladnov a 1st International School of Ostrava a budeme fungovat jako „Debatní klub MGO-Hladnov-1stISO“. Debaty budou probíhat také v angličtině. Celkem plánujeme vysílat až čtyři tříčlenné debatní týmy, minimálně jeden z nich v angličtině. Dovednosti a schopnosti získané na setkáních debatního klubu pak jeho členové uplatní na celostátních soutěžních debatních turnajích, které jsou součástí Czech Debate League. Turnaje jsou vždy třídenní a za rok jich naše týmy absolvují celkem pět. Přípravné soutěžní debaty absolvuje náš debatní klub s debatními kluby PORG (Gymnázium PORG) a MGO-SGO (Mendelovo gymnázium Opava a Slezské gymnázium Opava). Pokud máte zájem působit v debatním klubu, přijďte na jeho první schůzku, která se koná ve čtvrtek 6. června 2013 od 14.05 v učebně OKTB. Pro bližší informace můžete konaktovat Richarda Vereše nebo Jana Honeisera.
 

Start fotbalové ligy Matičního gymnázia

Již po dva týdny probíhá na našem gymnáziu velká fotbalová liga, které se účastní osm tříd nižšího a sedm tříd vyššího gymnázia, s nimiž hraje i tým kantorů vedený profesory Tomášem Adamusem a Adamem Dragonem. Už v prvních pěti hracích dnech se ukázala obrovská kvalita studentů ve fotbalových dovednostech. V lize nižšího gymnázia dosud předvádí nejlepší výkony studenti družstva sekundy A (především Jan Schwarz a Matěj Červený), kterým vypomáhají dva studenti z KVA (pro atraktivnost bylo v lize povoleno omezené hostování). Za velice úspěšný tým lze prozatím označit také tercii B, jež aktuálně vede tabulku nižšího gymnázia, ovšem má odehráno o dva zápasy více než jejich největší soupeři. Zde hrají rovněž nejlepší střelci mladší ligy: Václav Kobilík a Jiří Šeliga (oba po devíti gólech). Organizátoři musí též vyzdvihnout statečné výkony družstev prim. V lize staršího gymnázia se v čele tabulky nachází suverénní tým 2. A, kterému vypomáhá Marek Halška ze SXA. Zatím s přehledem vyhráli všechny tři zápasy. Mezi nejúspěšnější hráče tam patří Patrik Schwarz (bratr Jana, excelující v lize nižšího gymnázia), již zmiňovaný M. Halška a velmi dobrý výkon předvádí rovněž brankář Jan Krčmář. V tabulce v závěsu za 2. A se nachází třída 3. A, jež zatím také vyhrála všechny své zápasy. Sehrála též podle nás dosavadně nejkrásnější zápas ligy proti sextě B, která se aktuálně nachází na 3. místě. Rovněž družstvo kantorů má za sebou svůj první zápas, jejž odehrálo proti kvintě A 2:1. Gól do branky vstřelili vyučující Martin Schenk a Adam Hlaváč. Pro zajímavost uvádíme tabulky: Podrobné výsledky zápasů, společně s tabulkami bodů a nejlepších střelcům, můžete najít zde. Veškeré informace pro studenty ohledně rozpisů zápasů a další informace naleznete na facebookových stránkách zde. Organizátoři také děkují profesorům, kteří zajišťují a zajišťovali dozor na hřišti. Především prof. Manolcisovi, prof. Trčkové a Dančíkové. Garant a zároveň organizátor projektu je student kvinty A Marek Krumnikl a člen rady studentského senátu, Jan Honeiser. U nich, prosím, řešte veškeré problémy či dotazy.
 

Ostragen aneb vliv ovzduší na genetiku

19. 3. 2013 proběhl v ostravském klubu Atlantik zajímavý přednáškový podvečer. Vědecké kapacity Prof. RNDr. Jiří Rubeš, CSc. a RNDr. Pavel Rössner, Ph.D. velmi poutavě přednášeli o vlivu škodlivých látek přítomných v ostravském životním prostředí na spermie, lidské zdraví a o úloze nejen Ostragenu při likvidaci poškození genetického materiálu. Závěr setkání obstarala diskuze účastníků s přednášejícími. Milé bylo zjištění, že v auditoriu byli přítomni také bývalí i současní studenti naší školy.

 

Vánoční exhibice: prestižní souboj s Hladnovem vyzněl nerozhodně

Dvoudílná vánoční exhibice vlastně neurčila, kdo že je vlastně lepší. Zatímco naše dívky s přehledem triumfovaly jak ve volejbalu, tak i florbalu, mužský výběr na jejich úspěch nedokázal navázat a Hladnovu po boji, ale nutno přiznat, že zaslouženě, v obou kláních podlehl. Ve sportu je sice skóre nerozhodné, ovšem diváckou kulisou jsme Hladnov zcela předčili.

Celý článek...
 

Zástupce studentů Matičního gymnázia na mezinárodní konferenci Dny USA a EU

Ve dnech 8.–9. října 2012 se v pražském Žofínském paláci konala mezinárodní konference Dny USA a Evropské unie, která měla za cíl prohloubit euroatlantickou vazbu. Nad konferencí převzali záštitu předseda vlády České republiky RNDr. Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Matiční gymnázium na konferenci reprezentoval předseda Studentského senátu Richard Vereš.

Samotnou konferenci zahájil předseda vlády České republiky RNDr. Petr Nečas, který ve svém proslovu vyzval Spojené státy a Evropskou unii k vytvoření zóny volného obchodu, čímž nastínil hlavní téma celého dne – euroatlantický obchod. Hovořilo se ale také o zapojení společných sil do operací na Blízkém východě či významu Ruska pro euroatlantický region.

Celý článek...
 

Zasedání vedoucích představitelů studentských samospráv ke státním maturitám

Od pátku 5. října do neděle 7. října 2012 se v Praze konalo již třetí letošní zasedání Sdružení gymnaziálních samospráv České republiky (SGS ČR). Jde o projekt, v rámci kterého spolupracují studentské samosprávy českých gymnázií a vyjadřují se k aktuálním otázkám v oblastech školství a mládeže. V minulosti se účastníci z řad vedení zhruba čtyř desítek členských studentských samospráv českých gymnázií (mezi nimi například Gymnázium OPEN GATE, Gymnázium Jana Nerudy, Akademické gymnázium Štěpánská v Praze, Cyrilometodějské gymnázium Prostějov aj.) zabývali například postavením samospráv na školách.

Celý článek...
 

Vedení Studentského senátu MGO na diskusi s piloty NATO

V rámci spolupráce Studentského senátu Matičního gymnázia se Student Council of 1st International School of Ostrava byli předseda Studentského senátu Richard Vereš a jeho 1. místopředseda Filip Křižák pozváni na diskusi s piloty Severoatlantické aliance, kterou 1st International School (1st ISO) pořádala.

Na škole je nejprve přivítal Chairman of the Student Council of 1st ISO Jiří Procházka a později ředitel školy Brett Gray, který zdůraznil, že doufá v pokračování spolupráce mezi oběma školami. Následně dorazila skupina patnácti pilotů NATO, které doprovázel ředitel Informačního centra NATO Petr Zlatohlávek.

Celý článek...
  

 

Partneři MGO

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

Jídelníček

Jídelna ZŠ Matiční
tel. 596 120 650