Před několika dny měli francouzštináři nejvyšších ročníků našeho gymnázia výjimečnou příležitost setkat se s paní Colette Le Lay, astroložkou, členkou francouzské Akademie věd. Paní Le Lay věnovala pozornost především největšímu vizionáři 19. století J. Vernovi. Studenti se dověděli mnoho nového, překvapivého, někdy až šokujícího ze života J. Verna a, jak paní Le Lay na závěr setkání zdůraznila, kladli velmi podnětné dotazy.
Paní Colette Le Lay poděkovala gymnáziu a jeho studentům nejen osobně, ale i písemně po návratu do Francie. V jejím dopise mimo jiné stojí: „…merci à tous vos élèves. Je ne doute pas que L´Alliance Française et Le Lycée Matiční continuent à faire l´honneur à la francophonie …“ (…děkuji všem vašim studentům. Nepochybuji, že Alliance Francaise a Matiční gymnázium budou i nadále dělat čest frankofonii …).