Ve dnech 29. 1. 2013–2. 2. 2013 se v německém Mönchengladbachu konala přípravná schůzka projektu Comenius – Partnerství škol, při které se sešli zástupci čtyř zemí – Itálie, Německa, České republiky a Řecka (španělský partner komunikoval pomocí internetu). Pět gymnázií hodlá předložit kandidaturu projektu s pracovním názvem LATINITAS, ROMANITAS, jehož hlavní myšlenkou je posilovat povědomí o evropské identitě založené na společném kulturním dědictví a vést mladé lidi k pochopení různorodosti, nikoli však protikladnosti nejrůznějších oblastí lidské činnosti v evropských zemích dnešních dnů. Formou pracovních seminářů, práce v terénu pod vedením odborníků si gymnazisté zemí zapojených do projektu budou obohacovat znalosti a získávat dovednosti v takových disciplínách jako je archeologie, historie, filozofie, literatura, ikonografie, antropologie.

Článek o projektuČeský partner hodlá nabídnout historické materiály týkající se založení a historie nejstarší české střední školy regionu, která byla po padesát pět let své existence klasickým gymnáziem v čele s velkými osobnostmi české klasické filologie XX. století, úzké kontakty s Ústavem klasické kultury při FF MU, spolupráci se zájmovým uskupením „Circulus Latinus“ při FF UK, které se specializuje na aktualizaci odkazu antické kultury zábavnou formou, využití dramatického potenciálu studentů Matičního gymnázia, kteří už prezentovali dvě představení s tématikou „Latinitas/Romanitas“ a v neposlední řadě entusiasmus studentů volitelného předmětu latina, kteří objevují stopy a odkaz klasické kultury i latiny jako jazyka kulturní Evropy nedávné minulosti v nejrůznějších oborech a sférách současné společnosti a o to citlivěji vnímají absenci etických hodnot v konzumním prostředí, které je obklopuje.

Pro latinářku Mgr. Pavlínkovou bylo příjemným zjištěním, že v německých osmiletých gymnáziích má klasické vzdělání, tedy výuka latiny, velmi významné postavení, latina je prvních pět let mezi povinnými předměty a pak přechází do kategorie volitelnosti. Zkouška „Latinum“ z latiny a klasické kultury je nezbytnou podmínkou pro přijetí na lékařské, právnické, filozofické fakulty a dobrovolně ji skládají i adepti technických oborů, protože je považována za hodnotnou součást všeobecného vzdělání.

Koordinátorkou připravovaného projektu je profesorka Mimma Bruno z Liceo „Cagnazzi“ z italské Altamury, se kterým Matiční gymnázium spolupracuje již devět let. Věřme, že téma navrhovaného projektu, jeho odůvodnění i obsah dokumentů požadovaných při předkládání kandidatury zaujmou členy evropské hodnotící komise a partnerská gymnázia budou moci od příštího školního roku začít smysluplně naplňovat své představy o spolupráci italských, německých, řeckých, českých a španělských studentů a pedagogů.