logo VŠBlogo FS VŠBlogo PřF OUlogo MGO

Pořádají VŠB – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita v Ostravě a Matiční gymnázium Ostrava

Milí žáci a vážení rodiče,

v souladu s nejmodernějšími studijními metodami, v kontextu vývoje globálního trhu práce a v součinnosti s trendy rozvoje potřeb zaměstnanosti v České republice a našem regionu jsme se rozhodli aktivně vstoupit do tolik diskutované oblasti popularizace a praktické podpory všech oborů přírodních věd a z nich vycházejících studijních technických oborů.

Připravili jsme pilotní projekt praktické prezentace těch nejzajímavějších přírodovědných a technických oborů tak, aby žáci našeho gymnázia získali postupem let jasnou představu, jaká je perspektiva a prestiž studia v těchto oblastech. Formou mnohočetných tvůrčích a kreativních aktivit chceme u žáků vzbudit zájem o přírodní vědy a zbavit je ostychu a zbytečného despektu.

Během týdne přírodních věd a technických oborů budou mít naši žáci možnost mj. nahlédnout přímo do „vědecké kuchyně“ renomovaných laboratoří VŠB a OU, vyslechnout popularizující přednášky vysokoškolských pedagogů a mohou si tak s předstihem několika let budovat představu o svém vlastním odborném zaměření a vývoji.

Program prvého ročníku (viz příloha) je nesmírně atraktivní nejen obsahem, ale také osobnostmi, které naše žáky osloví. Předpokládáme, že podobně koncipovaná akce se stane trvalým doplňkem všeobecně koncipovaného obsahu ŠVP MGO.  Jsme přesvědčeni, že dosud pouze formálně tolik proklamovaná podpora přírodních věd dostává naším projektem jasnou podobu a bude pro všechny zapojené významným přínosem.

Jsem potěšen, že odbornými garanty, a současně aktivně přednášejícími, Týdne přírodních věd a technických oborů jsou takové osobnosti jako pan prof. Ing. Tomáš Čermák, CSc., Dr.h.c., dlouholetý rektor VŠB-TUO, nyní ředitel Centra Energetických jednotek pro využití netradičních zdrojů energie, paní prof. Ing. Dagmar Juchelková Ph.D., vedoucí Katedry energetiky, Fakulty strojní, VŠB – Technické univerzity Ostrava a pan doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D., vedoucí Katedry biologie, Přírodovědecké fakulty, Ostravské univerzity v Ostravě.

Záštitu nad celým projektem převzal PaedDr. Libor Lenčo, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Moravskoslezského kraje.

Harmonogram týdne přírodních věd a technických oborů 2. 4.–5. 4. 2013