Představujeme veřejnosti mimořádný projekt žáků Matičního gymnázia – Biologie v přímém přenosu.

Cílem projektu je nabídnout žákům unikátní možnost sledovat prostřednictvím moderní videotechniky život a rozmnožování papoušků novozélandských.

Žáci Matičního gymnázia pod vedením svého učitele pana Ing. Dragona sami sestrojili a upravili videotechniku tak, aby bylo možno kameru instalovat na budku chovanců naší voliéry, která je umístěna ve vestibulu MGO. Celý projekt je pak zpřístupněn přes naše webové stránky i většímu počtu zájemců.

Váš prohlížeč nepodporuje iframe. Snímky můžete prohlížet na adrese <a href="http://www.mgo.cz/bvpp/bvpp.html" mce_href="http://www.mgo.cz/bvpp/bvpp.html">www.mgo.cz/bvpp/bvpp.html</a>

Nejen členové biologického kroužku, kteří se pod vedením pana Mgr. Vondráčka již léta věnují především ornitologii, ale i všichni ostatní zájemci z řad žáků a pedagogů MGO mohou díky tomuto unikátnímu řešení nahlédnout do ptačí budky a na monitoru počítače umístěného ve vestibulu školy tak lze pozorovat průběh celého hnízdění našich papoušků – tedy exkluzivní pohled do nitra budky.

Studenti si tak formou netradičního „laboratorního cvičení“ mohou vyzkoušet metody opravdových přírodovědců v terénu: pozorování všech přípravných fází toku, změny v chování, snůšku vajíček, budou provádět jejich vážení a měření, budou pozorovat vývoj embrya ve vajíčku, mohou sledovat vlastní líhnutí mláďat a následně budou provádět měření váhových přírůstků rostoucích mláďat, sledovat rodičovské instinkty chovného páru. Připravené jsou již i kroužky, aby žáci sami mohli provést kroužkování mladých papoušků.

Deník zaznamenávající průběh hnízdění: denikPapousci.pdf

Věříme, že tento exkurz do etologie nabídne našim žákům zcela nový pohled na živé tvory, že bude využita příležitost dát jim odborný, ale i prožitkový potenciál k vlastnímu harmonickému rozvoji osobnosti.

Projekt Biologie v přímém přenosu je součásti nového tvůrčího přístupu Matičního gymnázia k problematice propagace a popularizace přírodních věd.