Začátek sezóny debat a simulací již tradičně patří západočeské metropoli Plzni. Letos se tam na AmKon – Model amerického kongresu vydalo přes 160 studentů středních a vysokých škol z Česka a Slovenska. Na týden převzali role amerických poslanců, senátorů, ministrů, ale také novinářů a lobbistů při jednáních o návrzích zákonů týkajících se různorodých témat, od prohlubování vztahů s Taiwanem, přes používání biotechnologií, až po kontroverzní reformu Nejvyššího soudu. Úkolem kongresmanů bylo skloubit jejich stranickou pozici s cíli státu, za který byli zvoleni, ale vyrovnat se museli i s finančním a mediálním vlivem lobby prosazující zájmy korporací, odborů a neziskových organizací. V rámci doprovodného programu s účastníky hovořili rektorka Univerzity Karlovy, představitelé americké ambasády a další hosté, ale prostor dostaly také minisimulace Generálního štábu či Nejvyššího soudu.
Na takto propracované akci samozřejmě nechyběli ani studenti MGO: František Malý (OKTB) a Petr Fráňa (SPTA) jako senátoři, Ondřej Klimša (SPTA) jako poslanec Sněmovny reprezentantů, Ondřej Číž (OKTB) jako lobbista a Dominik Kalouda (OKTB) jako člen organizačního týmu v roli předsedy senátního výboru. Našim zástupcům se během týdne jednání dařilo, čehož je důkazem cena pro nejlepšího senátora výboru, kterou získal František Malý.  Zářijový týden strávený v Plzni byl pro studenty skvělou příležitostí rozvinout své řečnické dovednosti, schopnost najít kompromis, ale také možnost potkat řadu aktivních studentů z jiných škol a zjistit více o fungování americké politiky a o tématech, která jí hýbou.
František Malý, OKTB