telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Letos poprvé byla našim studentům nabídnuta účast v literární a výtvarné soutěži Památníku Terezín, která se tematicky vztahuje k období druhé světové války a holocaustu a jejíž cílem je rozvíjet jak znalosti historické, tak také kreativitu a humanistické postoje. Vyhlášené téma pro letošní ročník bylo velmi aktuální "Když je třeba pomoci..." Do soutěže v sekci literární  přispěla velmi silným příběhem pod názvem "Anna" studentka kvarty B Julie Mikulová. Už po přečtení její práce jsem musela smeknout, s jakou historickou přesností, literární lehkostí a hlavně empatií Julie vystihla dobu Protektorátu, jeho začátek, postupující změny i závěr, který zasadila přímo do tábora Terezín (viz příloha).Práce Julie Mikulové zaujala porotu natolik, že ve své kategorii obdržela mimořádnou cenu Dr. Erika Poláka, bývalého vězně židovského ghetta a významného historka Památníku Terezín. 7. září se Julie zúčastní slavnostního předání ocenění přímo v Památníku Terezín. 

Milá Julie, srdečně blahopřejeme k úžasnému úspěchu a děkujeme za skvělou reprezentaci školy. 

Jana Bittová 

První živá dějepisná školní akce po korona-pauze nás vytáhla od počítačů rovnou na běžecký okruh v Komenského sadech. Zde se totiž ve dnech 20. až 23. května uskutečnil benefiční Běh pro Paměť národa. Letošní ročník jak běžecky, tak finančně podpořili studenti kvarty A a kvarty B, kteří přijali výzvu a postavili se na start, aby na symbolickém okuhu 1 km podpořili organizaci zabývající se uchováváním vzpomínek pamětníků 20.století. A právě příspěvky ve formě startovného pomohou pokrýt náklady na natáčení videí. Za kvartu B ve čtvrtek odpoledně s lehkostí, úsměvem a za podpory svých kamarádů běželi Agáta Krstovská a Štěpán Piatkovský, za kterými s velkou časovou ztrátou, ale živa doběhla i Jana Bittová. Páteční odpoledne zase patřilo 4 běžcům z kvarty A a to jmenovitě Filipovi Zvalenému,  Lukáši Balcarovi, Jakubu Kašovi a Šimonu Vavrečkovi.Tento tým trhal běžecké rekordy podpořen velkou skupinou fanoušků i jejich psích miláčků. Naší poslední reprezentantkou školy byla paní profesorka Ivana Fuxová, která jako zkušená běžkyně přijala dokonce výzvu 5 km trati. Jsem velmi ráda, že jsme se letos zapojili, že akce vyšla navzdory stále trvajícím omezením i nejistému počasí, a že jsme aspoň málem přispěli projektu, který má veliký smysl a my ho můžeme využívat ve výuce dějepisu. Děkuji studentům a příští rok zase! 

Jana Bittová 

 

 

Pro všechny talentované středoškoláky, kteří mají blízko k vědě a rádi by s Akademií věd České republiky (AV ČR) navázali spolupráci, pořádá AV ČR roční vědecké stáže. Více informací naleznete zde: https://www.otevrenaveda.cz/cs/staze-pro-studenty/.

 

Timeless and Other Stories je sbírka anglických příběhů vhodná pro čtenáře různých věkových kategorií i úrovní angličtiny (A2+ - C1). Studenti sami psali, ilustrovali, dělali grafiku, promo, stálo nás to spousty času, občas i nějaký ten pot a slzy, výsledek teď můžete posoudit sami.

 

 

Objednávka paperbacku:

Chcete-li si knihu objednat v papírové podobě, napište prosím email na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kniha je nevýdělečným počinem skupiny studentů, nabízíme ji zdarma, uvítáme však dobrovolný příspěvek Unii studentů a přátel školy, na jejíž náklady výtisk vznikl.

Vyzvednout si ji můžete přímo na Matičním gymnáziu, na Dr. Šmerala 2565/25 v Ostravě,v pracovním týdnu v dopoledních hodinách, případně po dohodě.

Celý dosavadní školní rok se naši žáci, Dominik Kalouda, Jonáš Michálek, František Malý a Ondřej Číž, účastnili Pražského studentského summitu, což je celostátní renomovaná simulace OSN, kde naši studenti zastupovali stát Izrael. Jejich působení na této soutěži je možné rozdělit do několika částí, kterým postupně budou věnovány následující odstavce.
Přihlášení
Tato soutěž je otevřená každý rok všem českým středoškolákům, a i naši žáci se rozhodli přihlásit svůj čtyřčlenný tým. Přihlašovacím úkolem bylo vybrat si stát, který by tým chtěl zastupovat, poté vyplnit krátký testík a napsat esej o největším problému dané země, za kterou si studenti vybrali Izrael, vyplnili kvíz a odeslali svůj esej o Golanských výšinách, na kterém společně pracovali. Toto přihlášení bylo úspěšné, poněvadž se jim podařilo skončit jako třetí nejlepší v republice.


Online workshopy
Po přihlášení se konalo pět workshopů, kde v jednotlivých orgánech OSN organizátoři seznámili naše žáky s jednacím řádem, ukazovali jim, jak připravovat projev, nebo společně diskutovali o jednotlivých bodech agendy. Jednání bylo zároveň zpestřeno mnohými zajímavými přednáškami, například generála Petra Pavla nebo předsedy senátu Miloše Vystrčila. Tyto workshopy tak připravily delegáty na finální konferenci a zlepšily jejich soft-skills.
Setkání s velvyslancem
Tradiční součástí soutěže je setkání s velvyslancem zastupovaného státu. Tak jako workshopy, i tato část se letos bohužel konala online, to ale neznamená, že se nejednalo o příjemnou akci, kdy naši žáci měli přes hodinu videohovor s izraelským velvyslancem Danielem Meronem. S ním vedli dlouhou diskusi o jeho diplomatické kariéře, o jeho pracovní úloze, ale i o jeho postojích k některým tématům. Pochopitelně se na tuto část studenti těší i příští rok, kdy se snad setkají s velvyslancem osobně.
Závěrečná konference
Vrcholem celého ročníku byla závěrečná konference, kde po úvodních proslovech začali naši žáci jednat ve svých orgánech o svých bodech agendy, které zahrnovaly témata dotýkající se mezinárodní bezpečnosti, ekonomiky, životního prostředí nebo sporů mezi jednotlivými státy. Na konci každého jednacího dne schválili, nebo neschválili usnesení ve formě rezoluce a poté byli ohodnoceni a vyslechli si slavnostní ukončení ročníku.
Naši zástupci neodešli s prázdnou, byť se nejedná o soutěž s výsledným žebříčkem, tak se stali František Malý a Dominik Kalouda nejlepšími řečníky ve svých orgánech. Účast na Summitu byla velmi přínosná, rozšířila studentům znalosti ohledně diplomacie, fungování mezinárodních organizací i současných problémů, se kterými se svět potýká, a zlepšila jejich rétorické a vyjednávací dovednosti.

Dominik Kalouda, KVIB

Podkategorie

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top