Matiční gymnázium

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Vítejte na oficiálních stránkách Matičního gymnázia v Ostravě

Našimi billboardy je mimořádná kvalita

Našimi billboardy je mimořádná kvalita

Vážení přátelé Matičního gymnázia,

nezadržitelně (a to je v tomto případě příjemné) se blíží čas prázdnin, období, kdy dostává školní instituce a všichni, kteří tvoří její živoucí organizmus, šanci vydechnout a zaslouženě si odpočinout, načerpat nové síly do nového školního roku.

Poslední dny jsou tradičně spjaty s bilancováním a poděkováním. Nebude tomu jinak, protože kde jinde než ve školních institucích by měl panovat řád a harmonie.

Tedy k tomu prvému

Z pohledu MGO byl letošní školní rok opravdu velmi vydařený. V kontextu výsledků loňských státních maturit, kdy MGO ze sedmi sledovaných položek bylo v šesti z nich v rámci regionu nejlepším gymnáziem (viz https://vysledky.cermat.cz/), se nám mimořádně vydařily i maturitní zkoušky školního roku 2013/2014. Zde jsou základní výsledky, na ty celorepublikové si budeme muset počkat do podzimu. Již se na srovnání škol v rámci České republiky těšíme.

Celý článek...
 

Soubor Tajfun v Povídkách malostranských

V posledním týdnu letošního školního roku zhlédli studenti Matičního gymnázia představení divadelního souboru Tajfun na motivy klasického díla české literatury – Povídek malostranských od Jana Nerudy. Představení se pro Matiční gymnázium odehrálo celkem 4krát v prostorách divadelní scény Aréna, a to ve dnech 25. a 26. 6. 2014. Recenze se věnuje druhému představení dne 25. 6. 2014.

Rozhodně nešlo o doslovné převzetí materiálu nabízeného klasikem, ale o zajímavé přepracování 4 spíše méně známých povídek z Nerudovy práce – identifikovat je nebylo vždy jednoduché. Jednotlivé motivy povídek Psáno o letošních Dušičkách, Jak to přišlo, že  …, Týden v tichém domě a U tří lilií se totiž velmi zajímavým způsobem proplétají a diváka neustále nutí přemýšlet, ve kterém místě se právě nachází a jak rozumět tomu, co se před ním odvíjí. Navíc autoři využívají jen částí zmíněných povídek.  To ale hovořím o pocitech diváka, který Nerudovo dílo opravdu dosti důkladně přečetl.

Celý článek...
 

Cesta Sluneční soustavou

Velmi zajímavým zpestřením předposledního školního týdne byla exkurze „Cesta Sluneční soustavou“, kterou vymyslel a po odborné stránce plně zajistil a připravil Mgr. Adam Hlaváč. Exkurze proběhla ve čtvrtek 19. 6. a zúčastnila se jí třída tercie A pod vedením Mgr. Hlaváče a také vybraní žáci z primy A pod vedením Mgr. Tomáše Fismola a sekundy B pod vedením Mgr. Davida Martináka.

Již od roku 2006 se v Opavě nachází model Sluneční soustavy, který byl vytvořen na základě návrhu studentů Mendelova gymnázia. Jako Slunce posloužila betonová koule o průměru 2,22 m zdobící již mnoho let vodotrysk na Horním náměstí.  Ze skutečného průměru Slunce a průměru koule pak bylo stanoveno měřítko 1:627 000 000, v němž je model Sluneční soustavy vytvořen.

Celý článek...
 

Projektový den k posílení čtenářské gramotnosti

Dne 20. 6. 2014 se polovina žáků tříd PA a SB zúčastnila projektových hodin k posílení čtenářské gramotnosti. Studenti měli program, který pokrýval dohromady 7 vyučovacích hodin, tedy jeden celý školní den.

Věnovali ho jednak návštěvě dětského oddělení v Knihovně města Ostravy, kdy byl na programu tzv. čtenářský maratón s aktivitami podporujícími lepší porozumění textu. Skupina PA pracovala s knihou Ivy Procházkové Pět minut před večeří, skupina SB s knihou Arnošta Goldflama Standa a dům hrůzy. Velmi příjemné prostředí nám v knihovně – dětském oddělení – vytvořila paní Kozlová, která pro nás uvedenou knihu nachystala a pomáhala při její prezentaci. Pomohla také s dokumentací akce – nafotila pro nás několik fotografií ze čtenářského maratónu.

Celý článek...
 

Za Freudem do Příbora

20. června navštívili žáci kvinty B rodný dům Sigmunda Freuda. Stálá expozice nekopíruje pouze známá fakta a skutečnosti o světoznámém psychologovi a psychiatrovi, ale představuje nám Freuda také jako člověka se smyslem pro humor. Samostatná část výstavy je věnována dílu Sigmunda Freuda, jeho významu a odkazu až do současnosti (projekt Centrum S. Freuda a činnost Společnosti S. Freuda v Příboře). Velmi důležitým obohacením celé expozice je internetové spojení s domy, kde trávil většinu svého života, a to ve Vídni (dnes Sigmund Freud Museum, Wien) a v Londýně (dnes Freud Museum London).

Foto z muzea Foto z muzea Foto z muzea

Foto z muzea Foto z muzea

 

Kola pro Afriku na MGO

Vzhledem k nedávnému úspěchu humanitárního projektu Helping hands for Guimaras, pořádaného studenty MGO, nikoho nepřekvapí, když se o slovo přihlásily možné zárodky projektu nového.

Kola pro Afriku je název charitativní organizace, založené roku 2012 v Ostravě, jejíž hlavní náplní je ryze specializovaná a konkrétní pomoc dětem v Gambii, v nejmenším africkém státu, ležícím na západním pobřeží Afriky. Tato ojedinělá společnost organizuje po celé republice sběr kol, které jsou poté odeslány do Gambie a rozdány do jednotlivých rodin, kde často jako jediný dopravní prostředek umožní dětem snazší a přístupnější cestu do školy. Ta je mnohdy vzdálena desítky kilometrů a vzhledem k těmto těžkým podmínkám mnoho dětí zůstává pracovat doma a školu nenavštěvují. Součástí práce dobrovolníků v Gambii je také školení budoucích opravářů kol, kteří jsou pak schopni základních oprav sami a kola v těžkých podmínkách vydrží déle.

Celý článek...
 

Další spokojený zákazník

"Jak si pane přeješ, lektvar uvařím..." notuje čaroděj v lehce ponurém příběhu inspirovaném Disneyho Princeznou a žabákem. Stěpán Wilkus (SXB) vytvořil tento minutový snímek pro soutěž Vyprávěj svůj příběh digitálně organizovanou Technickou univerzitou v Liberci. A měsíční náročná práce přinesla své ovoce 12. června 2014, kdy se Štěpán zúčastnil velkého finále v Praze. A ve své kategorii – studenti středních škol – nenašel přemožitele!

Snímek z filmu Snímek z filmu Snímek z filmu

O kvalitě Štěpánova dílka se můžete přesvědčit na Youtube kanále Matičního gymnázia; obdivnými komentáři šetřit nemusíteSmile. Štěpánovi k úspěchu srdečně blahopřejeme a přejeme celou řadu úspěchů dalších.

Fotogalerie z finále

 

Logo Moravskoslezského kraje

Organizace Matiční gymnázium, Ostrava, příspěvková organizace je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Kontakty

Matiční gymnázium, Ostrava, příspěvková organizace
Dr. Šmerala 25/2565
Ostrava
728 04

telefon: 596 116 239
e-mail: info@mgo.cz
mapa

Kontakty na jednotlivé pracovníky, konzultační hodiny

Jídelníček

Jídelna ZŠ Matiční
tel. 596 120 650