telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Termín voiceband můžeme z angličtiny přeložit nepřesněji asi takto: zvuková či hlasová skupina. Už to hodně napovídá o práci s hlasivkami. Pro lepší představu, jak mohou například naše vystoupení vypadat, si dovolím přirovnat je ke krátkým divadelním šotům (jakožto divadelní prvek či útvar divadelní prvky využívající). Také mají mnoho společného s recitací, přejímají hudební rytmus aj.

Naše čísla se odvíjí z práce s více či méně známými texty (především básněmi) nejrůznějších autorů. Líbí se nám věci rytmické, zvukomalebné, které nesou zajímavou myšlenku či pocit. A zbytek je pak v našich rukou – můžeme si hrát, anebo být zcela vážní, sami přemýšlíme nad tím, jaké zpracování zvukové i pohybové je vhodné a co tím zdůrazníme, a tím se snažíme to, co je už dáno na papíře, nazírat z jiného úhlu při našich vystoupeních. K tomu používáme především práci s hlasem, nebráníme se však pohybu či různým doprovodným gestům. To je tedy voiceband.

VB na naší škole

Naše skupina se zformovala snad kvůli básnické skladbě Adam a Eva od Karla Šiktance. Ta měla být zpracována studenty (vesměs členy Tajfunu) u příležitosti 110 výročí založení naší školy na Akademii, z uskutečnění však záhy sešlo a my jsme se rozhodli nápad převzít, oživit a chopit se básně po svém. Paradoxně jsme s touto básní od K. Šiktance zatím nikdy nevystoupili, ovšem je to pochopitelné – Adam a Eva jsou naše vysoká meta, k níž cílíme pomalu, ale jistě. Chceme si tento „cíl“ pořádně vychutnat.
První i druhý (pro nás směrodatný) impuls vzešel od p. prof. Vlkové, která celý náš soubor vede a řídí.

Vystoupení

Se svými výtvory jsme vystoupili na vlastním komponovaném večeru v červnu 2008 v kavárně Daniel, kde zaznělo:

  • Vojenská (autor: W. Biermann, překlad: J. Suchý)
  • Veršování (autor: J. Suchý)
  • Uspávanka s loupežníky a nebojácným chlapcem (autor: J. Skácel)

Kromě toho na této akci vystupovali členové a naši přátelé s vlastním programem – proběhla tři autorská čtení, hudební čísla atd.
Tyto tři výše uvedené básně jsme zopakovali na přehlídce v Arénce a na Majálesu 2009. V tomto roce také proběhl už podruhé „červnový večer“, který se, jak doufáme, stane tradicí i pro další léta. A zde krátký přehled předvedených šotů:
- Dvě básně Karla Šiktance
- Rapovaná Balada o drobnostech (Francǫis Villon)
- Záhadná pohádka

Těšíme se na vás na příštích akcích, milí diváci a divačky!
Za VB MP

Webové stránky Voicebandu: vb-mgo.ic.cz

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top