telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Před blížícími se Vánocemi se studenti několika tříd spojili a uspořádali další akci na podporu dětí na filipínském ostrově Guimaras. V pondělí 18. prosince pekli během přestávek ve vestibulu školy voňavé vafle. Výtěžek byl díky všem, kteří si je koupili, velmi štědrý – úžasných 4272,- Kč. Tato částka byla ihned poslána do spřátelené školy GSFA a tak mohly děti i na druhém konci světa dostat ještě krásný vánoční dárek. Tím byl tentokrát zážitek. Poprvé v životě jelo sedm dětí ze sirotčince na celodenní dobrodružný výlet. Paní Pospěchová Brázdilová, která na Filipínách bydlí a s MGO již deset let spolupracuje, pronajala minibus a strávila s dětmi a jejich chůvou Rose úžasný den.Program tohoto výletu byl plný radostných okamžiků – od ranní snídaně přes prozkoumávání okolních ostrovů až po piknik na pláži a koupání. Všechen společně strávený čas byl plný úsměvů a nových zážitků. Znovu jsme si tak uvědomili, že i malá pomoc může mít opravdu velký dopad. Přinést dětem radost bylo úžasné.  
Ze srdce děkujeme všem, kteří se na této akci podíleli!

Desetileté výročí humanitárního projektu Matičního gymnázia v Ostravě je milníkem, kterým chceme vzpomenout na počátky naší pomoci dětem na filipínském ostrově Guimaras. Zhodnotíme dosavadní úspěchy, promítneme fotografie a představena bude také studentská firma GUIMA, která vznikla na podporu projektu Helping Hand for Guimaras. Pozornost zaměříme také na rozšíření spolupráce s univerzitami – Mendelovou a Ostravskou. Dozvíte se informace o programu OU Aid. Studenti, kteří se mezinárodních stáží na ostrově Guimaras již zúčastnili, chtějí své zážitky a cenné zkušenosti předat zájemcům o projekt či vycestování. Jedná se o např. obory medicíny, tropického lesnictví, komunitního turismu, sociální a pedagogické práce.

Po deseti letech úspěšného fungování projektu Helping Hand for Guimaras jsme se s dětmi konečně o prázdninách osobně setkali. Hlavním cílem naší třítýdenní cesty byl především sirotčinec, který je zřízen u  spřátelené školy Good Sheperds Fold Academy. Byla to cesta dobrodružná, exotická a na závěr velmi dojemná…

Příprava k odletu začala samozřejmě mnohem dříve než v červenci. Naši studenti natáčeli pro děti videa s českými písničkami, pletli náramky přátelství, nebo nahrávali dotazy, na které chtěli slyšet z Filipín odpovědi. A vzpomínáte si na květnovou akci ve vestibulu školy? Pořízením originálního dárku ke Dni matek jsme zároveň přispěli na tento charitativní projekt. Díky tomu jsme mohli dětem přímo na Guimarasu nakoupit potraviny na půl roku.

V současné době bydlí v sirotčinci šest dětí, které jsou plně odkázány na dary okolí a pomoc dobrovolníků, hlavně úžasné chůvy Rose. Během dlouhých deseti let prošlo tímto zařízením 35 dětí. Jejich pohnuté osudy jsme mohli sledovat díky manželům Brázdilovým, kteří na Guimarasu žijí a se kterými jsme po celou dobu v kontaktu. V jejich domě – Czech Beach House – jsme během pobytu našly krásné a pohodlné zázemí.

Zážitků i fotografií máme opravdu hodně, proto vás srdečně zveme na povídání o naší cestě po Filipínách v týdnu přírodních věd na MGO, nebo na veřejnou akci do centra PANT 23. 11. 2023.

Více informací o desetiletém projektu Helping Hand for Guimaras, který vznikl na Matičním gymnáziu, naleznete na FB: https://www.facebook.com/helping.hand.for.guimaras

Renáta Macečková a Jana Bittová

 Alespoň pár střípků z pobytu:

 

Děti nám přichystaly nádherné přivítání a na začátek malý koncert. Všichni se učí hrát na housle a vystupují se školním orchestrem.

 

Žlutá a černá trička se líbila nejvíc a děti v nich chtějí hrát basketbal.Ten je zde populárnější  než fotbal.

Ubytovna pro chlapce slouží také jako společenská místnost a jídelna.

Náramky v českých národních barvách, které pro děti vyrobili naši studenti, se moc líbily. Filipínská vlajka má stejné barvy jako ta česká.

V Czech Beach House jsme upekli náš vánoční perník. Dětem moc chutnal, ale ještě větší úspěch měly bonbóny LIPO…na kyselou chuť nejsou moc zvyklé.

Krásné dárky poslalo dětem i město Ostrava: tašky, propisky, pastelky, puzzle a omalovánky.

 I samotný nákup jídla byl nezapomenutelným zážitkem...exotické potraviny, náklad padesátikilových pytlů rýže, rybí tržnice a tolik druhů manga a banánů! Dětem jsme díky vašim příspěvkům přilepšili 

 za 3000,- Kč (7500,- filipínských peso).

 

Zahráli jsme si také pexeso s obrázky z akcí MGO a povídali si o naší škole a životě v Evropě. Děti zaujalo hlavně bruslení a sníh…ten by si moc přály vidět. Angličtina je na Filipínách úředním jazykem a domluvíte se s ní opravdu všude.

Zkoušeli jsme zpívat Prší, prší...ale nakonec jsme zvládli jen AHOJ😊

Díky paní prof.  Rychtarčíkové a panu ing. Dragonovi jsme s sebou mohli  přivézt i notebook, který budou děti používat k učení. Povídání o České republice si přišel poslechnout i pan pastor, který se o děti stará. I jemu náš perník moc chutnal.

Později nám děti ukázaly své ubytování, areál školy i kostel, který k ní patří.

Děti si většinou samy perou i vaří

Psi jsou na Filipínách všudypřítomní…v sirotčinci mají fenku jménem Petra. A ta může i do kostela😊

 

Školní pozemek je obrovský a hlavním místem zábavy je stejně jako u nás dvůr.

V další dny jsme navštívili  Cabalagnan National High School, kde právě nacvičovali program na Graduation – slavnostní ukončení studia.

Školní bufet..oříšky a masové koule.

Pan školník hlídat dveře nemusí….vše je stále otevřené😊

Vlastnoručně vyrobené prstýnky, přáníčka, malované skleničky, háčkované obaly na láhve…To vše jsme si mohli koupit v pátek 5. 5. ve vestibulu školy. Pořízením originálního dárku ke Dni matek jsme zároveň přispěli na dva charitativní projekty našeho gymnázia – Girls for girls a Helping hand for Guimaras. Darovaná částka ve výši 6 524 Kč bude mezi ně rozdělena na půl.
Všem, kteří se na akci podíleli, srdečně děkujeme?!

 

Dlouholetá spolupráce Matičního gymnázia s filipínskou školou na ostrově Guimaras má další krásné pokračování. Díky štědrosti našich studentů tam mohou nyní žáci k výuce používat i notebook a chytrý telefon. Nejvíce ho potřebovaly děti ze sirotčince, který je zřízen u naší spřátelené školy Good Sheperds Fold Academy. Děkujeme paní Pospěchové Brázdilové, která se na Filipíny z Ostravy před lety přestěhovala, že jim vše spolu s našimi dopisy a fotkami přivezla.
Velké poděkování patří také paní prof. Rychtarčíkové, studentské firmě GUIMA a třídě 1.A.

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top