telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Matiční gymnázium mělo po roce opět možnost přivítat vzácného hosta. Ve čtvrtek 13. června nás navštívila paní Pospěchová Brázdilová, která k nám přicestovala z dalekých Filipín, konkrétně z ostrova Guimaras, kam se se svým manželem už trvale přestěhovala. Paní Pospěchová Brázdilová je známá svou obětavou prací pro místní sirotčinec, kde pravidelně pomáhá mnoha dětem bez domova.

Naši studenti měli jedinečnou příležitost předat osobně paní Pospěchové Brázdilové výtěžek z charitativní akce, kterou s nadšením v květnu uspořádali. Anna Kološová, Aryna Ždanová, Fabian Salot a Bernard Železník ze třídy 2. A.  pekli skvělé wafle a nabízeli originální výrobky kroužku Kreativ.

V rámci této návštěvy jsme se rozhodli, že nejlepším způsobem, jak sirotčinec podpořit, bude pořízení tiskárny k počítači, který jsme jim věnovali v loňském roce. Tento dar ve výši 6000,- Kč,- umožní dětem  lepší přístup k vzdělávacím materiálům a komunikaci s vnějším světem.

Paní Pospěchová Brázdilová nám přinesla kousek Filipín i v podobě guimaraského sušeného manga, které je považováno za nejsladší na světě. Jeho chuť byla skutečně nezapomenutelná a přenesla nás na chvíli do exotického prostředí tohoto ostrova. Dále nás seznámila s možnostmi stáží na Filipínách, což našim studentům otevřelo dveře k novým příležitostem. Přivezla také ukázky nádherných řemeslných výrobků z kokosů, mušlí a palmových listů, které v současné době vyrábí pro radost z místních surovin. Exotické misky a palmové podložky budou možná inspirací i pro náš kroužek Kreativ.

Těšíme se na další akce charitativního projektu Helping Hand for Guimaras, který na MGO vznikl a úspěšně funguje už celých 10 let.

Školní vestibul se na dopoledne 10. května proměnil v místo plné vůně čerstvě pečených waflí. Odehrála se zde další charitativní akce projektu MGO Helping Hand for Guimaras, kterou s nadšením zorganizovali Anna Kološová, Aryna Ždanová, Fabian Salot a Bernard Železník ze třídy 2.A . Studenti nejenže pekli skvělé wafle, ale nabízeli také náramky a krásně gravírované vařečky ke Dni matek. Ty byly výtvorem kroužku Kreativ a každá z nich byla naprosto originální.

Výtěžek bude věnován sirotčinci, který je zřízen u naší spřátelené filipínské školy GSFA na ostrově Guimaras. Tato škola, ležící v srdci tropického ráje, je nyní domovem pro 15 dětí, které touží po lepší budoucnosti.

Díky Vaší štědrosti a podpoře jim bude možné zakoupit tiskárnu k počítači, kterou už dlouho ke svému studiu potřebují.

Mgr. Renáta Macečková

Před blížícími se Vánocemi se studenti několika tříd spojili a uspořádali další akci na podporu dětí na filipínském ostrově Guimaras. V pondělí 18. prosince pekli během přestávek ve vestibulu školy voňavé vafle. Výtěžek byl díky všem, kteří si je koupili, velmi štědrý – úžasných 4272,- Kč. Tato částka byla ihned poslána do spřátelené školy GSFA a tak mohly děti i na druhém konci světa dostat ještě krásný vánoční dárek. Tím byl tentokrát zážitek. Poprvé v životě jelo sedm dětí ze sirotčince na celodenní dobrodružný výlet. Paní Pospěchová Brázdilová, která na Filipínách bydlí a s MGO již deset let spolupracuje, pronajala minibus a strávila s dětmi a jejich chůvou Rose úžasný den.Program tohoto výletu byl plný radostných okamžiků – od ranní snídaně přes prozkoumávání okolních ostrovů až po piknik na pláži a koupání. Všechen společně strávený čas byl plný úsměvů a nových zážitků. Znovu jsme si tak uvědomili, že i malá pomoc může mít opravdu velký dopad. Přinést dětem radost bylo úžasné.  
Ze srdce děkujeme všem, kteří se na této akci podíleli!

Desetileté výročí humanitárního projektu Matičního gymnázia v Ostravě je milníkem, kterým chceme vzpomenout na počátky naší pomoci dětem na filipínském ostrově Guimaras. Zhodnotíme dosavadní úspěchy, promítneme fotografie a představena bude také studentská firma GUIMA, která vznikla na podporu projektu Helping Hand for Guimaras. Pozornost zaměříme také na rozšíření spolupráce s univerzitami – Mendelovou a Ostravskou. Dozvíte se informace o programu OU Aid. Studenti, kteří se mezinárodních stáží na ostrově Guimaras již zúčastnili, chtějí své zážitky a cenné zkušenosti předat zájemcům o projekt či vycestování. Jedná se o např. obory medicíny, tropického lesnictví, komunitního turismu, sociální a pedagogické práce.

Po deseti letech úspěšného fungování projektu Helping Hand for Guimaras jsme se s dětmi konečně o prázdninách osobně setkali. Hlavním cílem naší třítýdenní cesty byl především sirotčinec, který je zřízen u  spřátelené školy Good Sheperds Fold Academy. Byla to cesta dobrodružná, exotická a na závěr velmi dojemná…

Příprava k odletu začala samozřejmě mnohem dříve než v červenci. Naši studenti natáčeli pro děti videa s českými písničkami, pletli náramky přátelství, nebo nahrávali dotazy, na které chtěli slyšet z Filipín odpovědi. A vzpomínáte si na květnovou akci ve vestibulu školy? Pořízením originálního dárku ke Dni matek jsme zároveň přispěli na tento charitativní projekt. Díky tomu jsme mohli dětem přímo na Guimarasu nakoupit potraviny na půl roku.

V současné době bydlí v sirotčinci šest dětí, které jsou plně odkázány na dary okolí a pomoc dobrovolníků, hlavně úžasné chůvy Rose. Během dlouhých deseti let prošlo tímto zařízením 35 dětí. Jejich pohnuté osudy jsme mohli sledovat díky manželům Brázdilovým, kteří na Guimarasu žijí a se kterými jsme po celou dobu v kontaktu. V jejich domě – Czech Beach House – jsme během pobytu našly krásné a pohodlné zázemí.

Zážitků i fotografií máme opravdu hodně, proto vás srdečně zveme na povídání o naší cestě po Filipínách v týdnu přírodních věd na MGO, nebo na veřejnou akci do centra PANT 23. 11. 2023.

Více informací o desetiletém projektu Helping Hand for Guimaras, který vznikl na Matičním gymnáziu, naleznete na FB: https://www.facebook.com/helping.hand.for.guimaras

Renáta Macečková a Jana Bittová

 Alespoň pár střípků z pobytu:

 

Děti nám přichystaly nádherné přivítání a na začátek malý koncert. Všichni se učí hrát na housle a vystupují se školním orchestrem.

 

Žlutá a černá trička se líbila nejvíc a děti v nich chtějí hrát basketbal.Ten je zde populárnější  než fotbal.

Ubytovna pro chlapce slouží také jako společenská místnost a jídelna.

Náramky v českých národních barvách, které pro děti vyrobili naši studenti, se moc líbily. Filipínská vlajka má stejné barvy jako ta česká.

V Czech Beach House jsme upekli náš vánoční perník. Dětem moc chutnal, ale ještě větší úspěch měly bonbóny LIPO…na kyselou chuť nejsou moc zvyklé.

Krásné dárky poslalo dětem i město Ostrava: tašky, propisky, pastelky, puzzle a omalovánky.

 I samotný nákup jídla byl nezapomenutelným zážitkem...exotické potraviny, náklad padesátikilových pytlů rýže, rybí tržnice a tolik druhů manga a banánů! Dětem jsme díky vašim příspěvkům přilepšili 

 za 3000,- Kč (7500,- filipínských peso).

 

Zahráli jsme si také pexeso s obrázky z akcí MGO a povídali si o naší škole a životě v Evropě. Děti zaujalo hlavně bruslení a sníh…ten by si moc přály vidět. Angličtina je na Filipínách úředním jazykem a domluvíte se s ní opravdu všude.

Zkoušeli jsme zpívat Prší, prší...ale nakonec jsme zvládli jen AHOJ😊

Díky paní prof.  Rychtarčíkové a panu ing. Dragonovi jsme s sebou mohli  přivézt i notebook, který budou děti používat k učení. Povídání o České republice si přišel poslechnout i pan pastor, který se o děti stará. I jemu náš perník moc chutnal.

Později nám děti ukázaly své ubytování, areál školy i kostel, který k ní patří.

Děti si většinou samy perou i vaří

Psi jsou na Filipínách všudypřítomní…v sirotčinci mají fenku jménem Petra. A ta může i do kostela😊

 

Školní pozemek je obrovský a hlavním místem zábavy je stejně jako u nás dvůr.

V další dny jsme navštívili  Cabalagnan National High School, kde právě nacvičovali program na Graduation – slavnostní ukončení studia.

Školní bufet..oříšky a masové koule.

Pan školník hlídat dveře nemusí….vše je stále otevřené😊

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top