telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

V sobotu 6. 4. 2024 se uskutečnilo v ostravské ZOO finále Velké ceny zoo na téma Madagaskar. Tentokrát opět za velké účasti našich žáků. Do finále I. kategorie totiž postoupily z celkového počtu 220 týmů týmy SA (z 2. místa) a PB (z 5. místa), do finále II. kategorie pak z celkového počtu 178 týmů dvě naše družstva z KVB, přičemž jeden tým postupoval do finále také z 2. místa, druhý tým z místa osmého. Finálová klání byla tradičně plná náročných otázek, ale naše družstva se s nimi poprala statečně a na stupních vítězů naši žáci opět nechyběli.

V kategorii I (6. a 7. třída ZŠ) se na 6. místě umístil tým PB – Eliška Hanzlíková, Emma Posládková, Ema Roubcová, Karolína Ruszová, Lucie Vantuchová. Úžasný výkon předvedl tým SA ve složení Valerie Pastyříková, Nela Vystrková a Marie Wroblowská, přestože jim ze základního kola chyběly dvě členky týmu, se kterými se do finále probojovaly – Gabriela Skořupová a Soňa Veselská. Odměnou pro vítěze pak byla také návštěva zázemí pavilonu gibonů a poutavá diskuse s jejich paní ošetřovatelkou.

V kategorii II (8. a 9. třída) nás pak skvěle reprezentoval první tým KVB ve složení Pavel Barta, Štěpánka Nyklová, Václav Šindelář, Jakub Vaněk a Martina Žolnerčíková. Po napínavém boji nakonec skončili velmi těsně na krásném druhém místě.  Na jedenácté příčce se pak umístil druhý tým KVB ve složení Elen Dreisetelová, Nela Kvasničková, Eliška Lesáková, Anna Waloschková a Adéla Wolná.

Velký dík patří Mgr. Petru Vondráčkovi a členům Biologického kroužku za poctivou teoretickou přípravu našich týmů a všem zúčastněným žákům za vzornou reprezentaci školy.

Foto: RNDr. Mgr. Tomáš Adamus, Ph.D., Mgr. Petr Rašovský

Matiční gymnázium opět zaujalo místo na stupních vítězů Veletrhu studentských firem JA EXPO, tentokrát získalo cenu za nejlepší prezentaci. Ve středu 10.4. obhajovalo jméno naší školy 9 žáků semináře studentská firma a mentorka Jana Moricová. Jejich úkolem bylo postavit si v pražském obchodním centru Harfa vlastní prodejní stánek, prodávat své stylové tetovačky, prezentovat práci ve firmě jak návštěvníkům, tak porotcům, a následně svou firmu představit v krátké prezentaci investorům. A to byla právě kategorie, ve které letošní firma zaskórovala.
Vystoupení na pódiu si žáci pilovali dlouhé týdny dopředu, a rozhodně to nakonec stálo za to. Okolo druhé hodiny odpolední se Matyáš Mer a Mikuláš Tvardek (oba 3.A) postavili na pódium a začali netradičním způsobem povídat o své firmě. Prezentace byla plná vtípků a humorných narážek, které nakonec rozesmály i ty nejztuhlejší tváře.
„Bylo poznat, že se porotci a všichni diváci smáli upřímně a nahlas, nejen ze slušnosti, jak tomu bylo u ostatních firem.“ Komentoval zážitek Matyáš, který následně přiznal, že měl sám problém nepropadnout radosti a smíchu během prezentování.
To ale nebylo zdaleka všechno. Nikdo ze sledujících totiž nečekal, že na řečnickou otázku, kterou prezentující položili uprostřed vystoupení, odpoví další člen firmy PICTOO sedící přímo v publiku. Hrdým krokem se pak prošel až k pódiu a velice názorným příkladem představil produkt této firmy. Diváci byli ohromeni a po dalším humorném komentáři prezentujících přišla druhá vlna výbuchů smíchu.
„Jejich prezentace mezi všemi firmami opravdu vynikla, bylo úžasné sledovat, jak svou energií a prezentačními dovednostmi zaujali všechny unavené diváky. Moc se mi líbilo, že si prezentaci připravili opravdu sami podle sebe a nebáli se udělat to, co chtěli, místo toho, co se očekávalo.“ Popsala prezentaci Johana Němečková, členka bývalé studentské firmy Guima, která přišla své následníky na veletrh podpořit.
Přesně touto odvahou vystoupit z davu a mluvit upřímně si pravděpodobně vysloužili krásné třetí místo v kategorii Nejlepší prezentace a domů do Ostravy tedy odjížděli těžší o hodnotné ceny a výdělek z prodeje. JA EXPO byla poslední velká akce pořádaná zaštiťující organizací JA Czech, nicméně firma PICTOO bude fungovat až do června, takže stále máte spoustu času si tetovačky zakoupit. Firmě gratulujeme a přejeme mnoho zdaru až do úplného konce!


Kateřina Václavíková, návštěvník

Letos poprvé se žáci Matičního gymnázia zúčastnili Technologické olympiády, soutěže probíhající v zajímavém formátu, kdy ve školním kole jde o co nejrychlejší zodpovězení 24 otázek (a lze používat libovolné zdroje) a ve finále musí tým přijít s inovativním nápadem ze zadané oblasti moderních technologií a tento nápad obhájit před porotou.
Školního kola se zúčastnily dva týmy:
3/5 Chňo chňo gangu: Miroslav Lacika, Štěpán Piatkovský, Vojtěch Štýbar (všichni SPTB)
Oxid Hořečnatý: Jakub Kaša, Matěj Šubert (oba SPTA), Dušan Žiak (SPTB)
Prvně jmenovaný tým zaznamenal skvělý úspěch, neboť v tvrdé konkurenci 561 týmů z celé republiky získal postup do finále z osmého místa.
Pražské finále se konalo 12. 4. 2024 v Praze na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Nejlepších dvacet pět týmů ze školního kola a jeden s divokou kartou ze soutěže na Instagramu si nejprve poslechlo zajímavé přednášky odborníků z praxe a následně se pustilo do přípravy prezentace svého nápadu. K dispozici jim byli mentoři, se kterými mohli vše konzultovat.
Náš tým 3/5 Chňo chňo gangu upoutal pozornost diváků i poroty hned na začátku svého vystoupení, když baseballovou pálkou rozbil počítač. Nebojte se, ostudu nám neudělali. Incident byl zinscenovaný a počítač papírový.
I když byli při své prezentaci přesvědčiví, poslala nakonec porota na stupně vítězů jiné týmy. Z Prahy si však chlapci odvezli silný zážitek a zkušenosti, které se jistě budou hodit v dalším ročníku soutěže.

Mgr. David Martinák

 

Od našeho návratu z amerického New Yorku uplynul již nějaký čas. Zde Vám na několika fotografiích přinášíme výstižné obrazové shrnutí naší cesty za oceán, kde jsme se zúčastnili největšího středoškolského modelu OSN na světě. Byl to pro nás nezapomenutelný zážitek. 

Také letos naši žáci řešili celkem 24 úloh rozdělených do tří stupňů obtížnosti. Mnozí měli velmi vysoký bodový zisk. A tak se někteří z nich neztratili ani v konkurenci ostravských škol.
V „top 10 - Ostrava“ se ve svých kategoriích umístili:
Malý František OKTB
Štýbat Vojtěch SPTB
Stachoňová Lucie TB – 1. místo
Vaněk Jakub KVB
Zonek Jáchym KVA
Rudowski Tadeáš KVB
Malý Petr SB
Parma Matyáš PA

Všem moc gratulujeme!

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top