5. 3. 2024 byla oficiálně pracovní skupina žáků MGO – účastníků konference National High School Model United Nations (NHSMUN) nejprestižnější žákovská konference na světě – přijata na půdě OSN českým velvyslancem při OSN panem Jakubem Kulhánkem.
Je tím v praxi naplňován jeden z konceptů moderního vzdělávání na naší škole:
Studiem  na MGO se připravujeme převzít zodpovědnost za tento svět.

Ve středu 7. 2. se dva vítězové školního kola v anglickém scrabble v kategorii nižšího gymnázia vypravili do Příbora reprezentovat školu v Junior English Scrabble Tournament 2024. A slavili fantastický úspěch.
Tobiáš Skořupa (TA) uchvátil ostatní účastníky i pořadatele svým výjimečným výkonem. Ve dvou kolech ze tří nahrál více než 300 bodů! Touto fantastickou hrou si zasloužil 1. místo v celkovém hodnocení v kategorii žáků nižšího gymnázia (a možná vytvořil i nový turnajový rekord v této kategorii).
Ovšem i Markéta Horáková (TA) nám přinesla radost a úspěch, když se díky své skvělé hře umístila na vynikajícím 3. místě v kategorii žáků nižšího gymnázia.

V kategorii nižších gymnázií nám dvojice vybojovala dokonce 1. místo, což je dobrý důvod k oslavám!
Celkově jsme si odnesli nejen 3 zářivé trofeje, ale také úžasných 5 věcných cen v podobě deskové hry Scrabble. Naši zástupci nás tedy reprezentovali více než úspěšně a za to jim patří velký dík.
Gratulujeme Tobiášovi a Markétě k jejich fantastickým výkonům a těšíme se na další úspěchy, které nám naši talentovaní hráči bezpochyby přinesou!
Mgr. Naděžda Nováková

Na konci ledna se na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži uskutečnil druhý turnaj Debatní ligy. Tentokrát jsme vyslali dva týmy.
První tým ve složení Dominik Kalouda, Ondřej Klimša a Anna Vavrošová vybojoval páté místo s čtyřmi vyhranými debatami. Druhý tým ve složení Petr Fráňa, Filip Hon, Libor Šneider a Filip Zvalený obsadil v konkurenci 51 debatních týmů třinácté místo se třemi výhrami.
Debatovalo se o omezování čínského vlivu, přínosu výživových influencerů, právu sledovat aktivity dětí na sociálních sítích a o zvýšení zdravotního pojištění pro lidi s nezdravým životním stylem.
Příprava na tento turnaj a následné debatování nás motivovalo zkoumat témata z různých perspektiv a hájit i názory, s kterými jsme se neztotožňovali.
Poslední kvalifikační turnaj proběhne na konci března, kde budeme bojovat o postup do finálového turnaje.
Filip Hon, SXA

Dne 29. 1. 2024 se v Nové radnici města Ostravy pořádala diplomatická simulace Zastupitelstva statutárního města Ostravy pořádaná Parlamentem dětí a mládeže města Ostravy. Akce se zúčastnili žáci školy Ondřej Klimša (SPTA) a Dominik Kalouda (OKTB). Program dne začal zahájením panem primátorem města Ostravy Janem Dohnalem, po kterém následovala diskuse s panem Tomášem Macurou, přednáška o strategickém plánu FajnOva a po obědě ještě došlo na diskusi s paní náměstkyní primátora Andreou Hoffmannovou. Plán poté pokračoval simulovaným jednáním zastupitelstva, kde si na 35 žáků z celé Ostravy mohlo na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být zastupitelem. Na ukončení akce byli vyhlášeni nejlepší řečníci, kdy se Ondřej Klimša umístil na 3. místě, čímž si vysloužil jednodenní stáž u náměstkyně primátora, Dominik Kalouda se umístil na krásném 1. místě, za což dostal možnost jednodenní stáže u samotného primátora.
Ondřej Klimša, SPTA

Dne 18 .ledna se konalo okresní kolo dějepisné olympiády. Naše gymnázium mělo své zástupce jak v kategorii nižší, tak vyšší.
S tématem středověké kultury, politiky a  každodennosti se nejlépe vypořádal náš nejmladší zástupce, student sekundy B, Štěpán Pumpr, který obsadil v okresním kole 4. místo, kdy od první  pozice ho dělily pouhé dva body! Protože ale dosáhl úžasného bodového zisku, který byl dokonce vyšší než u vítězů v jiných okresních kolech, postoupil mezi nejlepší řešitele do krajského kola. Štěpánovi gratulujeme, děkujeme za reprezentaci a dál držíme palce.
Mgr. Jana Bittová