V rámci Polských dnů v Ostravě mohli naši studenti zažít dopoledne plné kultury, historie, hudby, ale i tradičního jídla našich nejbližších sousedů. Akce proběhla díky spolupráci s Generálním konzulátem PR, Polským institutem a Ostravskou univerzitou.
A jak se program líbil studentům?
„Bylo to hodně zajímavé. Velmi mile mě překvapilo, co všechno o Polsku víme, aniž bychom si to uvědomovali“.
„Netušila jsem, že jsme měli s Poláky tolik společných vládců“.
„Přednáška byla zajímavá, paní dr. Kolberová uměla velmi dobře česky a její výklad byl opravdu poutavý, plný zajímavostí, které ví málokdo. Na závěr byly velmi dobré pirohy.“
„Dozvěděli jsme se, že nás mají Poláci hodně rádi“.
Multižánrový filmový, literární a hudební festival Polské dny v Ostravě vznikl na Matičním gymnáziu už roku 2008 s cílem přiblížit nejen našim studentům, ale i široké veřejnosti polskou kulturu a zvýšit povědomí o vzájemných česko-polských vazbách. Naše gymnázium zorganizovalo čtyři ročníky Polských dnů, v roce 2016 převzala pomyslnou štafetu Ostravská univerzita, Centrum PANT a Polský institut, kterým se letos podařilo do akce zapojit více než 20 organizací.
Program festivalu, který bude probíhat až do 11. listopadu, naleznete na:  https://www.polske-dny.cz/

Tradice tohoto multižánrového festivalu, který se v roce 2008 zrodil na Matičním gymnáziu ve spolupráci s generálním konzulátem Polské republiky, pokračuje.