11. září odstartovala skupina našich francouzštinářů do francouzské metropole. Kromě kulturních památek jsme se za krásného počasí procházeli v Lucemburských zahradách, projížděli po Seině, večerní Paříž jsme obdivovali z Montparnaského mrakodrapu a Vítězného oblouku. Po Champs-Elysées jsme se prošli za veselého zpěvu „Aux Champs-Elysées“.
Nezapomenutelné čtyři dny!

STUDIJNÍ CESTA DO PAŘÍŽE OČIMA SEXTÁNŮ

Martin (neúčastnil se studijní cesty): „Který obraz v Louvru je podle tebe nejzajímavější?“

Nicolas: „Hodně lidí by jmenovalo Monu Lisu, ale mně se víc líbí třeba Napoleonova korunovace od Jacques-Louis Davida.“

Simon: „Mona Lisa není zajímavá jako obraz, ale je zajímavá množstvím lidí, kteří čekají, aby pak mohli stát 3 vteřiny přímo před ní.“

Joséphine: „Pro mě je to Zavraždění Marata“ od Jacques-Louis Davida.“

Madeleine: „A pro mne Únos Sabinek od téhož autora.“

Mady (neúčastnila se studijní cesty): „Jaké pro nás netradiční jídlo jste ochutnali?“

Nicolas: „Šneky. Ze začátku bylo třeba překonat pocit, že jíte šneky, ale chuťově jsou výborní. Doporučuji.“

Martin (neúčastnil se studijní cesty): „Jaké mi můžete dát praktické doporučení pro cestu do Paříže?“

Všichni: -     „Zapomeň na heslo Každý správný muž, nosí s sebou nůž.“

• „Soupravy v metru jezdí v době špičky každé 2 – 3 minuty, vyplatí se počkat na méně přeplněnou.“
  • „Když vám pouliční prodejce nabízí malé Eiffelky, nekupte je, ten, který stojí o kousek dál, vám je prodá levněji.“

Do třetice Paříž, jak ji viděla a vnímala kvartánky Barbora Novotná

Paříž byla jiná, než jsem si ji představovala. Víte, všechny ty filmy a přeromantizované příběhy, příspěvky na instagramu a až moc perfektní seriály mě donutily si myslet, že se vydávám do úplně jiné dimenze. Ráda bych vám tedy řekla, že i Paříž má své chyby, může jich být málo, ale ony se vždycky najdou. Všude je šíleně moc lidi, včetně zmatených turistů a trochu podivných individuí, kterým se radši vyhnete velkým obloukem. Téměř nikde nejsou lavičky, takže si nakonec unavení sedáte na nejbližší schody či patníky. Podél Seiny zaručeně potkáte Remiho z Ratatouille a kdo ví, možná se z vás, s jeho pomocí, stane příští master-chef Česka. Ale nebudu vám Paříž popisovat jen v tom špatném světle. V muzeích bylo tolik překrásných děl a potřebovala bych v nich strávit spoustu dalších dní, abych se na všechny náležitě vynadívala. Zdolali jsme Eiffelovku a odměnou nám byl neskutečný výhled na celé město. Krásné noční panorama jsme si poté užívali na Montparnassu a Vítězném oblouku.  Nakonec nesmím zapomenout na výborné pečivo, kterému jsme byli vystaveni po celý den a bylo skoro nemožné mu odolat.  Paříž není dokonalá a jako každé jiné místo má své chyby. Nachází se v ní ale spoustu historických památek, muzeí, krásných výhledů, které stojí zato navštívit, a když se podíváte velmi pozorně, uvidíte i tu lásku, pro kterou je tak známá.

„Na Champs –Elysées je všechno, co si přejete“ říká refrén známé francouzské písničky.

„Merci et à bientôt“ se ozývalo na Hlavním nádraží 26. března, kdy odjížděla skupina francouzských studentů a profesorů z Collège Saint-Pierre v Bourg-en-Bresse.

Závěr března a začátek dubna byl ve znamení dvou významných akcí týkajících se francouzštiny jako druhého živého jazyka na našem gymnáziu.

Ve dnech 30. září až 4. října 2013 se měli žáci naší školy možnost zúčastnit v rámci plnění Školního vzdělávacího programu studijního pobytu ve Francii, organizovaného společně komisemi výtvarné výchovy, dějepisu a zeměpisu.

Hned první den jsme navštívili jedno z nejvýznamnějších bojišť první světové války, Verdun, se známým Zákopem bajonetů a velmi emotivně působícím vojenským hřbitovem a památníkem. Pak jsme se přesunuli do srdce kraje Champagne, Remeše, s největší francouzskou gotickou katedrálou.

V úterý následovala hlavní část celého programu, metropole Paříž. Dopoledne jsme si prohlédli Muzeum d´Orsay se slavnými díly impresionistů a odpoledne jsme po návštěvě Notre Dame zavítali do uliček Latinské čtvrti s proslulým svatostánkem vědění, Sorbonnou. Náš denní program skončil v Lucemburských zahradách.