telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Studenti Matičního gymnázia nezahálejí ani ve svém volném čase. Vzniká tak spousta zajímavých akcí – reportáže a zprávy o nich jsou obsahem této rubriky. V pravém menu najdete odkazy na kroužky a skupiny, které se scházejí pravidelně.

Stihnout premiéru, čtyři reprízy i derniéru v jednom dni se málokomu podaří. Naše skupina anglického divadla to však v pondělí 5.6. dokázala, když předvedla, co vše se může ve škole semlít, když zmizí pan školník, a to navíc před dnem otevřených dveří?! Kam zmizely všechny rybičky? A kdo nakonec otevře ty zamčené vchodové dveře do školy? 
Autorská hra s názvem The Open Door je dílem jednoho z našich členů, Otty Semeráka ze sexty B.
Talentovaný autor znalý všech předností svých spolužáků hru napsal přímo na tělo členům našeho souboru a ti se následně se svou rolí sžili během zkoušek a vyšperkovali ji vlastními vtípky, hláškami a pohybovými kreacemi. Přestože jsme celou hru odehráli v angličtině, nakonec to byla velkolepá podívaná i pro ty, kdo anglicky nerozumí. Samochvála sice smrdí, nicméně musím konstatovat, že Anna Přečková, Ema Chramostová, Magda Jankovská, Sofie Heinz, Aleš Janošec, Dušan Žiak, Martin Sušeň, Otto Semerák, Bruno Wiederman, Jan Karel Kurzela a Kiet Nguyen Tuan (Patrik) předvedli skvělý výkon.
Rádi bychom také poděkovali Vojtovi Podveskému, který nám celý den věrně dělal osvětlovače, Marcele Pelikánové a jejím studentům výtvarné výchovy za výrobu kulis, Štěpánu Piatkovskému za krásné fotky z dopoledních představení, studiu g za poskytnutí parádních prostor a všem divákům, kteří nás přišli podpořit. 
Za celý soubor, 
Hana English, režisér, inspicient, producent a holka pro všechno

Naši studenti opět dokázali, že mají srdce na pravém místě. Už podruhé jsme se společně zapojili do charitativní sportovní akce Mobilního hospice Ondrášek, která pečuje o nevyléčitelně nemocné dospělé i děti. Každé startovné znamenalo příspěvek na benzín pro zdravotní sestřičky, které za pacienty denně jezdí autem do jejich domovů.
V průběhu dubna a května jsme běhali v parku, chodili po horách, nebo se jen procházeli se startovním číslem MGO 103. Bylo nás více než 150!
Naším darem ve výši 3000,- Kč jsme mohli pootevřít dveře do světa dárcovství, dobrých skutků a společenské odpovědnosti.
Velké díky patří nejen všem zúčastněným třídám, ale dalším jednotlivcům z řad studentů i pedagogů.

  Dne 26.4. 2023 se studenti 2.A pod vedením profesorky Mgr. Zdenky Švrčkové vydali zazpívat obyvatelům Domova pro seniory Kamenec. V repertoáru byly lidové písně, spirituály a i moderní skladby. Sbor byl doprovázen kytarou a houslemi. Obyvatelům Kamence se vystoupení líbilo a odměnili studenty potleskem. Pak je čekalo pití. Vystoupení se líbilo a studenti odcházeli s dobrým pocitem, že již podruhé potěšili obyvatele Kamence.
Zdeněk Vejmola, 2. A

 

Dne 1.12.2022 se konal první koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava typu C. Měl podtitul Zdolám? Zazněla mnohá klasická hudební díla, mezi nimi např. Malá noční hudba Wolfganga Amadea Mozarta, Eliška či symfonie c moll, obojí od Ludwiga van Beethovena. Kromě těchto i některá jménem pro mnohé asi neznámá, jako třeba Montekové proti Kapuletům z opery Romeo a Julie od Sergeje Prokofjeva nebo intermezzo z opery Sedlák kavalír od Pietra Mascagniho, která se ale hned jeví jako velmi povědomá. Celé představení se konalo v budově bývalého kina Vesmír na ulici Zahradní, kde se koná velká část koncertů Janáčkovy filharmonie z důvodu rekonstrukce budovy Domu kultury města Ostravy, kde sídlili předtím a kam se po skončení oprav zase vrátí. Prostory to byly překvapivě poměrně rozlehlé. Všem našim zúčastněným studentům se koncert moc líbil, odnesli si hezké zážitky.
Ema Dančíková, kvarta A

Jednou z dobročinných akcí, kterou jsme letos pořádali, je nově také Knižní jarmárek. Žáci i vyučující měli možnost zakoupit si za symbolickou cenu 20,- Kč českou i anglickou beletrii nebo odbornou publikaci. A že bylo z čeho vybírat – nabídka byla každý den doplňována o nové zajímavé tituly! Výtěžek z prodeje knih byl určen pro SecondChance Azyl, který již od roku 2015 dává nejen v centru Ostravy druhé šance na život nalezeným, opuštěným, zraněným či týraným zvířatům. Bylo zakoupeno 25 superprémiových kapsiček, 4 balíky masových pamlsků, 1 plechovka náhradního mléka pro nejmenší nalezence.
Jsme opravdu rádi, že i v dnešní nelehké době žáci svým nákupem podpořili dobrou věc a potvrdili tak, že solidarita, respekt a úcta, odvaha i odpovědnost jsou stále výraznými osobnostními kvalitami, s nimiž můžeme u našich žáků počítat.
organizace akce: Mgr. Naděžda Nováková


Srdečně zveme všechny nadšence ochotnického divadla na situační komedii z policejního prostředí Los Angeles.
Chcete se zasmát? Přijďte v úterý 7.6. v 17:00 nebo v 18:00 do G studia. 

 

Také letos se naši žáci zapojili do benefičního Běhu pro Paměť národa, který se v Ostravě konal ve dnech 19. až 22. května. S  nabídkou k zapojení je oslovili učitelé dějepisu, kteří žákům představili organizaci, jejich činnost a hlavně web (www.pametnaroda.cz), na kterém organizace od roku 2008 shromažďuje vzpomínky pamětníků. Se vzpomínkami pracujeme i v hodinách dějepisu, proto bylo pro nás přirozenou výzvou projekt podpořit. Hned se zahájením akce, 19. května, vyběhli na trať 1 km  běžci ze sekundy A, kteří ve fantastických časech (Mikuláš Vysloužil, Jaroslav Faltys 4:26, Matouš Svrčina, Adam Ferfecký 4:46 a  Nela Keprtová, Sofie Rundová, Julie Děrgelová 5:41) a za fanouškovské podpory svých spolužáků zdolali tento okruh v Komenského sadech. 20.května přijali výzvu pětikilometrové trati žáci 3.A (Tereza Ražná - 28:33, Tereza Muroňová - 28:49, Barbora Martináková - 28:52, Eliška Michalcová - 29:33, David Vyvial - 29:35, Jakub Hořín - 32:42, Nina Kalafová - 32:52, Vít Španihel - 33:38, Vojtěch Drahotuský -33:41 a Valentýna Kovšanová- 33:44). Všichni běželi za dobrou věc a někteří i za konkrétní osobnosti, které si zaslouží připomínat, pro jejich statečnost. Velice si vážíme zapojení našich žáků, poděkování patří všem běžcům, ale i jejich spolužákům, kteří je podpořili a finančně přispěli na tuto akci. DĚKUJEME!!!

Mgr. Jana Bittová 

 

Naši studenti opět dokázali, že mají srdce na pravém místě. Ve dnech 24. 4. – 13. 5. jsme se společně zapojili do charitativní sportovní akce
Mobilního hospice Ondrášek, která pečuje o nevyléčitelně nemocné dospělé i děti.  Každé startovné znamenalo příspěvek na benzín pro zdravotní
sestřičky, které za pacienty denně jezdí autem do jejich domovů.
Cílem MGO bylo přispět na  100 litrů benzínu a ten jsme splnili! Více než stovka našich studentů připsala na virtuální běžecké konto 324 km.
Naším darem ve výši 4300,- Kč  jsme mohli  pootevřít dveře do světa dárcovství, dobrých skutků a společenské odpovědnosti.
Velké díky patří nejen třídám kvarta A, kvinta A, 1. A, ale dalším jednotlivcům z řad studentů i pedagogů.

Únorovým divadelním zážitkem byla hra Edith a Marlene maďarské scénáristky Évy Pataki, kterou jsme navštívili s Divadelním klubem MGO. Hru uvádí Divadlo Jiřího Myrona již od roku 2013 a za tu dobu posbírala inscenace nejedno ocenění. Tím nejvyšším byla nesporně Cena Thálie pro hlavní představitelku Hanu Fialovou.
Děj pojednává o komplikovaném životě šansoniérky Edith Piaf, jejíž osudy byly z velké části propleteny s životem německé herečky a zpěvačky Marlene Dietrich. Příběh je založen především na rozdílnosti charakteru obou osobností a vnímání jejich osudů a postojů.
Představení bylo uprostřed zpestřeno diskuzí o díle nad pytlíkem burákových oříšků (konvenčně nazýváno přestávkou), kdy jsme se všichni shodli na tom, že Hana Fialová zpívá šansony Edith Piaf skutečně nádherně. Líbil se nám i výkon orchestru. Méně jsme ocenili scénář, který byl často podřízen hudební složce muzikálu, a herecké výkony některých vedlejších postav.
Mikuláš Navrátilík a Jakub Kaša za Divadelní klub MGO

Kolikrát nám tato věta proběhla myslí? A kolik z nás se odhodlalo darovat krev? Jsme pyšní na našich 24 osmnáctiletých žáků předposledních a posledních ročníků, kteří se po skupinách 26. 1. 2022 vypravili do Krevního centra v Ostravě-Porubě a tuto výzvu vyslyšeli. Darovali krev a my jim za to děkujeme!

!   

Divadelní klub v NDM, recenze studentky Petry Vavřinové

Divadelní hra Revizor ruského realistického autora N. V. Gogola patří mezi nejoblíbenější inscenace na světě. Koncem minulého roku se objevila také v repertoáru Národního divadla moravskoslezského. Jelikož realismus patří mezi má oblíbená literární období, tohle představení jsem si jednoduše nemohla nechat ujít. A tak jsem se společně s divadelním klubem vydala jeden předvánoční pátek do divadla.

Revizor je velmi satirickou komedií odehrávající se v malém ruském městě, kde korupce a úplatkářstvím jen kvete. Do města přijíždí úředníček Chlestakov a omylem je považován za revizora, jenž má městečko navštívit. Když se vrchní hodnostáři dozvědí tuto zprávu, vypuká v městě panika.

Je však nutno říci, že komické situace, které omyl vyprovokoval, jsou pro mě na některých místech humorem velmi primitivním, často za hranou, lechtivým, lascivním až absurdním. Zprvu se u této scény směju, podruhé se jen ušklíbnu, postupem času je mi z toho až trapně.

Naopak nadšená a plná emocí jsem z výkonu herečky Petry Kocmanové, která ztvárnila starostovu ženu. Anna Andrejevna je vyobrazena jako žena, která se chová více než pokrytecky, zneužívá muže a učí svou dceru stejným „manýrům“, které má ona sama. Výkon Petry Kocmanové je tak přesvědčivý, že jsem k žádné jiné postavě necítila tolik zášti a pohrdání jako právě k Anně Andrejevně.

Gogol se v tomto díle snaží velmi realisticky vykreslit neduhy ruských obyvatel. To se mu daří, každá postava je karikaturou svých špatných vlastností. V něčem je však inscenace v NDM přeci jen netradiční. Pro diváka překvapující je závěr, kdy se dozvídáme, že pravý revizor je už velmi dlouho na jevišti jako pozorovatel děje, kterého si jen nikdo nevšiml.

Toto představení by nemělo zůstat bez povšimnutí. I přes drobné výhrady si myslím, že je to zdařilá inscenace. Není potřeba znát toto dílo, abyste pochopili myšlení postav. Možná je právě na škodu znát děj celý, jelikož pak jen čekáte na dané pasáže v ději a nenecháte se tolik unést příběhem a ponaučením, ktzeré z něj plyne.

Podkategorie

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top