telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Začátkem září 2024 jsme se v počtu 48 studentů a 3 vyučující vydali na epický školní zájezd do Anglie a severního Walesu.
Po “noční šichtě” v autobuse a brzké snídani na trajektu prověřujeme naši fyzickou kondici celodenní procházkou po Londýně a jeho největších pamětihodnostech. Noc trávíme v prima hotelu na letišti Heathrow a jsme vděčni za měkkou postel a anglickou snídani. Další den se zastavujeme v městečku Stratford upon Avon, abychom se podívali na školu, do které chodil samotný William Shakespeare a také se zastavili u jeho hrobu. K příjemné procházce podél kanálu také přispívá pan fyzikář Martinák svým poutavým výkladem o funkci místních zdymadel. Hlavní cíl naší cesty k hostitelským rodinám - město Chester - nám otevírá své brány za krásného slunečného počasí. Procházíme se po pozůstatcích římské civilizace - hradbách a amfiteátru - a také samotném centru, jehož hlavní třídu lemují skryté vyvýšené promenády. Opravdu malebné to město! První noc v rodinách přináší oddych a úlevu pro jedny, a pro druhé potřebu hranice vlastní odolnosti a pocitu komfortu poněkud posunout. Nakonec si ale všichni v anglických domácnostech zvykají a kvitují jídlo a teplo, které se jim od rodin dostane. 
Ráno v Liverpoolu nás všechny vítá tradiční anglický déšť. Tedy spíše hurikán. Ten nám však nezabrání v průzkumu slavných Royal Albert Docks, stejně jako v ochutnávání super čerstvých fish and chips. Část výpravy se poté vydává do muzea The Beatles Story za kapkou hudební nostalgie nejslavnější skupiny všech dob a osobních příběhů všech (pěti:-) členů. Zbytek účastníků sprintuje na stadion FC Liverpool za průzkumem zázemí stadionu, kde chybí málo, aby si sáhla na trávník a dovídá se, proč mají domácí luxusní šatny, zatímco hosté si musí vystačit s téměř holými zdmi. Déšť nás celý den zkouší, vítr nám láme deštníky, ale když odjíždíme do národního parku Snowdonia ve Walesu a celou cestu nás podél pobřeží doprovází jedna duha za druhou, vše se zdá zapomenuto! Wales nabízí nádherné pohoří, všudypřítomné vřesy, ovečky a padesát odstínů zelené. Takovou krásu nemůže nic překazit! A co to krupobití, které nás překvapuje hned po příchodu k jezeru? 
Studenti z Matičního jsou zjevně nepromokaví, a tak nám ani vichřice s ledovými kuličkami nemůže vzít vědomí, že zážitek má být v první řadě silný! Na cestě ke trajektu se ještě na celý den zastavujeme v krásném univerzitním městě Oxfordu, kde si procházíme nejen velký komplex celého campusu, ale také celé centrum, malebné uličky a zajímavá místa, na která nás zavedou indicie ze zajímavé hry, při níž dohledáváme detaily, kterých si běžný turista ani nevšimne. Pak už si dáváme večeři na trajektu a před námi je cesta přes půlku Evropy. Domů přijíždíme živí a zdraví těsně před vylitím řek doslova za našimi okny…
Velké poděkování patří studentům za slušnou a pohodovou partu, kterou všichni na zájezdu vytvořili, a mým dvěma milým kolegům (Mgr. H. English, Mgr. D. Martinák) za jejich pomoc s organizací zájezdu:-) 
Mgr. B. Mintonová 

V pátek 20. září proběhla v ostravském Americkém centru přednáška diplomatky Monicy Davis. Ta nyní působí na Velvyslanectví USA v Praze, v minulosti pracovala například v Pákistánu, Kambodži a Mexiku.
Nejprve studenty vyššího gymnázia seznámila s prací diplomata, která bývá často doprovázena stereotypy a nepravdami. Mluvila také o cílech velvyslanectvích, které se mění nejen podle země, ale také aktuální vlády.
Velkou část přednášky věnovala studijním pobytům, ať už pro středoškoláky nebo vysokoškoláky, které jsou českým studentům nabízeny. Ti pak mají jedinečnou příležitost se, i díky stipendiu, podívat zadarmo za oceán a zažít jinou kulturu.
Poslední minuty pak byly věnovány dotazům, které mohli studenti klást a dozvědět se tak více o kulturních rozdílech, životě diplomatky a vlastně USA celkově.
Tato přednáška byla pro nás skvělou příležitostí rozšířit si obzory a zjistit něco více o studiu v zahraničí.
Julie Mikulová, OKTB

S radostí oznamujeme, že se Matiční gymnázium stalo partnerskou školou Národního divadla moravskoslezského. V letošním školním roce proběhne pilotní projekt s názvem Divadelní laboratoř, během něhož budou žáci jedné třídy předmaturitního ročníku sledovat přerod přes 350 let staré Mollièrovy divadelní hry Tartuffe v moderní inscenaci 21. století. Třída zapojená do projektu se nejprve ve škole seznámí s textem a okolnostmi jeho vzniku, projde teorií procesu zkoušení divadelní inscenace a poté začne v přímo v divadle sledovat jednotlivé fáze přípravy hry. Pro účastníky projektu je v plánu i hudební a výtvarný workshop. Projekt bude zakončen vlastním pokusem o kritickou reflexi. Těšíme se!

Ve dnech 8. – 13. 9. 2024 se 53 studentů Matičního gymnázia zúčastnilo exkurze po Beneluxu. První zastávkou po poměrně náročné cestě přes Německo se stal Luxembourg – hlavní město stejnojmenného vévodství. Zde jsme mohli vidět mimo jiné katedrálu Notre Dame s renesančním náhrobkem, ve kterém jsou uloženy ostatky lucemburského hraběte a českého krále Jana Lucemburského.
Po přejezdu do Bruselu, hlavního města Belgie, nás čekala procházka kolem historických památek a zajímavostí tohoto kosmopolitního města. Viděli jsme např. královský palác, jedno z nejhezčích náměstí na světě Grand Place, kulinářské centrum města, obchodní bulváry a další. Večer nás pak čekalo ubytování.
Třetí den jsme přejeli do romantického a malebného města Bruggy, které se často nazývá ,,Benátky severuʺ. Čekala nás procházka podél vodních kanálů, hradní náměstí s gotickou radnicí a další zajímavosti. Další zastávkou bylo historické město Gent, správní středisko Východních Flander.
Čtvrtý den nás čekal přejezd do Nizozemska. Jako první jsme si prohlédli malebné městečko Delft, pak přímořské lázně Scheveningen – zde jsme si užili moře a přímořskou promenádu. K nejatraktivnějším navštíveným místům tohoto dne rozhodně patřil Madurodam se zmenšenými modely významných historických i současných staveb Nizozemska. Neméně hezké bylo také město Haag, sídlo vlády a parlamentu Nizozemska a také Mezinárodního soudního dvora.
Pátý den patřil Amsterdamu. Zastavili jsme se ve známém skanzenu Zaanse Schans, kde jsme viděli pravé větrné mlýny, výrobu dřeváků a také jsme ochutnali znamenité holandské sýry. V samotném městě jsme si prohlédli Rijksmuseum se souborem Rembrandtových obrazů. Dopřáli jsme si také projížďku lodí po grachtech a v závěru jsme si ve volném čase nakoupili suvenýry a ochutnali místní lahůdky.
I když nám počasí občas nepřálo, odjížděli jsme plni dojmů. Mnozí z nás se na tato půvabná místa podívají jistě rádi ještě jednou.
Mgr. Romana Navrátilová

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top