telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Dne 13. března jsme se my jako žáci kvint a prvních ročníku vydali na exkurzi do koncentračního tábora v Osvětimi.  Výlet organizovaly paní profesorka Bittová a Navrátilová. Vyjížděli jsme okolo 6:30 ráno autobusem a cesta trvala cca 2,5 hodiny.
Po příjezdu nás pohltila atmosféra místa, hlavně díky deštivému počasí. Jako první jsme prošli kontrolou, a poté jsme byli rozděleni do dvou skupin podle ročníků. Dostali jsme sluchátka, přes která jsme mohli slyšet výklad paní průvodkyně. V první, hlavní, části jsme byli asi 2 hodiny a měli jsme možnost prohlédnout si např. kufry, vlasy, oblečení a fotografie obětí, které nás zanechali ve velmi silných emocích. Na závěr jsme měli možnost prohlédnout si i plynové komory. Poté jsme se vrátili do autobusu a přesunuli se do druhé části tábora, do Březinky,  která byla jen asi 10 minut od hlavní části.
Jedná se o největší část osvětimského komplexu s rozlehlou loukou a více otevřenými prostory a pár budovami. Prošli a prohlédli jsme si zevnitř jeden z ubytovacích domů. Celá prohlídka byla umocněna velmi procítěným výkladem naší paní průvodkyně, díky níž se nás tíživá atmosféra místa velmi dotkla.
Celkem jsme tedy na exkurzi strávili zhruba 4 hodiny. Výlet bychom popsaly jako velmi emocionální, ale poučný. Myslíme si, že každý člověk by měl tato místa alespoň jednou za život navštívit, protože je důležité na tuto historii nezapomínat a neopakovat ji.
Text: Anna Honusová, Karolína Daňková, kvinta A


 Foto: Jana Bittová 

Biologický kroužek našeho gymnázia se zapojil do půlročního vědeckého projektu Ostravské univerzity s názvem Výzkum měření teplotních poměrů městské zeleně v prostředí města Ostravy.
Cílem projektu je analyzovat vliv městské zeleně na teplotní režim Ostravy a zjistit, jak mohou parky, stromořadí a další vegetační prvky přispívat ke zmírnění tzv. městského teplotního ostrova. Naši studenti se zapojí do sběru dat pomocí teplotního čidla a dalších meteorologických přístrojů. Měření probíhají na různých lokalitách v Ostravě a jejich výsledky budou následně analyzovány pomocí speciálních programů ve spolupráci s odborníky z univerzity.
Tato spolupráce přináší studentům nejen možnost zapojit se do aktuálního výzkumu v oblasti ekologie a klimatologie, ale také si vyzkoušet práci s moderními vědeckými metodami a technologiemi. Děkujeme všem členům kroužku za jejich nadšení a přínos k tomuto důležitému projektu!

Dne 27. 3. 2025 jsme spolu s paní profesorkou Švrčkovou vyrazili na koncert Janáčkovy filharmonie s názvem Když hudba doprovází. Koncert začal v osmnáct hodin a první zahranou skladbou byl Railway galop od dánského skladatele Hanse Christiana Lumbyeho, která imitovala zvuk rozjíždějící se parní lokomotivy. Následovalo úvodní slovo paní Markéty Matulové, která nás, spolu s dirigentem Marošem Potokárem, provázela celým večerem. Poté následovalo mnoho nádherných skladeb, mezi ty nejzajímavější bych zařadil 3. větu ze Symfonie č. 5 e moll od P. I. Čajkovského a 4. větu ze Symfonie č. 6 F dur od Ludwiga van Beethovena zvaná Pastorální. Celý večer pak zakončila skladba Josefa Suka Pohádka. Osobně se mi koncert velice líbil, a těším se na další.

Leon Lapčík, 2.A




 
Pokud hledáte tip na klidný jarní výlet, naši žáci doporučují navštívit Šikmý kostel zvaný také „česká Pisa“. Minulý týden se vydali na exkurzi k této unikátní památce, proslulé svým výrazným náklonem a neobvyklou architekturou. A byli nadšeni z jedinečného zážitku! Se zájmem si prohlédli kostel i jeho okolí významné nejen svým historickým kontextem, ale i duchovním rozměrem.
A vy už jste se byli podívat na stavbu, která je tak ojedinělá, že si mimo jiné zasloužila stát se symbolem regionu a názvem knižní série Karin Lednické nebo rovnou zápis do České knihy rekodu a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku?

 

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top