telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Dne 20. října 2014 se na Matičním gymnáziu konala recitační soutěž studentů této školy. Zástupci z jednotlivých tříd byli pečlivě vybráni kantory českého jazyka. Všichni se společně sešli před druhou vyučovací hodinou v hojném počtu (30 vystupujících) ve třídě sexty B. Úvodní motivační řeč pronesl v příjemné a kreativní atmosféře Mgr. Rostislav Gromnica. Následovala předem připravená vystoupení jednotlivých studentů, jejichž spektrum bylo vskutku široké – od primánů až po letošní maturanty.

V průběhu soutěže zazněly nejrůznější básně českých, ale i cizích autorů (např. J. Skácela, J. Préverta), mezi dnešními studenty jsou však stále nejoblíbenější verše Jaroslava Seiferta a Jiřího Žáčka. Opomenout nesmíme ani povedené vystoupení Jany Macečkové (3.A) a Michala Bruzka (SA) s vlastní tvorbou. Tříčlenná komise, složená z erudovaných pedagogů a milovníků poezie Mgr. Gromnici, Mgr. Horákové a pana ředitele Mgr. Vaseviče, si s radostí vyslechla smyslům lahodící poezii.

Urputný boj o umístění na stupních vítězů a zisk hodnotných cen z vybraných perel české poezie rozhodly nakonec zkušenosti. V kategorii nižšího gymnázia se proto vítězkou stala Tereza Krejčová z kvarty B, která všechny pobavila svou recitací básně Chudák Ken, která pojednává o těžkém údělu hraček od Mattela. Druhé místo získala Karolína Schwarzová (tercie B). O příjemné překvapení se postaral zástupce ze sekundy B – Hynek Ožana, který si do soutěže vybral léty prověřenou báseň J. Seiferta - Pavučina.

Ani v rámci kategorie vyššího gymnázia se nejednalo v žádném případě o jednoznačnou záležitost. Kvalitně připravené a již řadou soutěží ostřílené studentky sice nakonec obsadily první pozice, nicméně v letošním ročníku měly novou silnou konkurenci. Svým procítěným přednesem a téměř dokonalou dikcí vystupující této kategorie strhli nejen poslechem zaujaté publikum, ale především porotu.

Po vystoupení jednotlivých studentů si porota vyžádala přestávku pro zhodnocení předvedených vystoupení. Čas vymezený soutěži se nám však krátil a úkol to byl nesnadný a nevděčný. Vybrat z řady fantastických výkonů tři šťastné vítěze. Zamyšlením zkrabatělá čela magistrů orosil pot, následovala řada škrtů, argumentů a protiargumentů, ale nakonec došlo ke shodě.

Po nervy drásající pauze se všichni účastníci recitační soutěže zúčastnili slavnostního vyhlašování vítězů. První místo v kategorii vyššího gymnázia po famózním a procítěném výkonu získala studentka třídy sexty B Sára Wranová. Druhé místo si zajistila originálním zpracováním a podáním díla Oříšková čokoláda studentka kvinty B Adéla Kozáková. Pomyslnou bronzovou medaili získala Lucie Machalová z 3. A s romantickou básní Jacquese Préverta – Jsem jaká jsem.

Ceny byly předány, vítězky se dojetím téměř neubránily slzám a my se již těšíme na další nezapomenutelný zážitek s našimi studenty ve společnosti krásné poezie.

Mgr. Rostislav Gromnica

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top