telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Po deseti letech úspěšného fungování projektu Helping Hand for Guimaras jsme se s dětmi konečně o prázdninách osobně setkali. Hlavním cílem naší třítýdenní cesty byl především sirotčinec, který je zřízen u  spřátelené školy Good Sheperds Fold Academy. Byla to cesta dobrodružná, exotická a na závěr velmi dojemná…

Příprava k odletu začala samozřejmě mnohem dříve než v červenci. Naši studenti natáčeli pro děti videa s českými písničkami, pletli náramky přátelství, nebo nahrávali dotazy, na které chtěli slyšet z Filipín odpovědi. A vzpomínáte si na květnovou akci ve vestibulu školy? Pořízením originálního dárku ke Dni matek jsme zároveň přispěli na tento charitativní projekt. Díky tomu jsme mohli dětem přímo na Guimarasu nakoupit potraviny na půl roku.

V současné době bydlí v sirotčinci šest dětí, které jsou plně odkázány na dary okolí a pomoc dobrovolníků, hlavně úžasné chůvy Rose. Během dlouhých deseti let prošlo tímto zařízením 35 dětí. Jejich pohnuté osudy jsme mohli sledovat díky manželům Brázdilovým, kteří na Guimarasu žijí a se kterými jsme po celou dobu v kontaktu. V jejich domě – Czech Beach House – jsme během pobytu našly krásné a pohodlné zázemí.

Zážitků i fotografií máme opravdu hodně, proto vás srdečně zveme na povídání o naší cestě po Filipínách v týdnu přírodních věd na MGO, nebo na veřejnou akci do centra PANT 23. 11. 2023.

Více informací o desetiletém projektu Helping Hand for Guimaras, který vznikl na Matičním gymnáziu, naleznete na FB: https://www.facebook.com/helping.hand.for.guimaras

Renáta Macečková a Jana Bittová

 Alespoň pár střípků z pobytu:

 

Děti nám přichystaly nádherné přivítání a na začátek malý koncert. Všichni se učí hrát na housle a vystupují se školním orchestrem.

 

Žlutá a černá trička se líbila nejvíc a děti v nich chtějí hrát basketbal.Ten je zde populárnější  než fotbal.

Ubytovna pro chlapce slouží také jako společenská místnost a jídelna.

Náramky v českých národních barvách, které pro děti vyrobili naši studenti, se moc líbily. Filipínská vlajka má stejné barvy jako ta česká.

V Czech Beach House jsme upekli náš vánoční perník. Dětem moc chutnal, ale ještě větší úspěch měly bonbóny LIPO…na kyselou chuť nejsou moc zvyklé.

Krásné dárky poslalo dětem i město Ostrava: tašky, propisky, pastelky, puzzle a omalovánky.

 I samotný nákup jídla byl nezapomenutelným zážitkem...exotické potraviny, náklad padesátikilových pytlů rýže, rybí tržnice a tolik druhů manga a banánů! Dětem jsme díky vašim příspěvkům přilepšili 

 za 3000,- Kč (7500,- filipínských peso).

 

Zahráli jsme si také pexeso s obrázky z akcí MGO a povídali si o naší škole a životě v Evropě. Děti zaujalo hlavně bruslení a sníh…ten by si moc přály vidět. Angličtina je na Filipínách úředním jazykem a domluvíte se s ní opravdu všude.

Zkoušeli jsme zpívat Prší, prší...ale nakonec jsme zvládli jen AHOJ😊

Díky paní prof.  Rychtarčíkové a panu ing. Dragonovi jsme s sebou mohli  přivézt i notebook, který budou děti používat k učení. Povídání o České republice si přišel poslechnout i pan pastor, který se o děti stará. I jemu náš perník moc chutnal.

Později nám děti ukázaly své ubytování, areál školy i kostel, který k ní patří.

Děti si většinou samy perou i vaří

Psi jsou na Filipínách všudypřítomní…v sirotčinci mají fenku jménem Petra. A ta může i do kostela😊

 

Školní pozemek je obrovský a hlavním místem zábavy je stejně jako u nás dvůr.

V další dny jsme navštívili  Cabalagnan National High School, kde právě nacvičovali program na Graduation – slavnostní ukončení studia.

Školní bufet..oříšky a masové koule.

Pan školník hlídat dveře nemusí….vše je stále otevřené😊

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top