16. 11. 2016 v časných ranních hodinách nastoupilo 44 studentů MGO do autobusu směřujícího na polské hranice a dále do smutně proslulého místa – do Osvětimi.

Cílem bylo zhlédnout oba hlavní areály koncentračního tábora v Osvětimi, zvané Birkenau I a II. Po bezproblémové cestě jsme již krátce po deváté stáli před vstupem do hlavního areálu osvětimského vyhlazovacího tábora. Naše prohlídka ve dvou samostatných skupinách začala v 9.15 a v areálu Birkenau I. trvala zhruba dvě hodiny. Výlet sem není pořádán pro zábavu, většina zúčastněných tuší, co asi uvidí. I v našem případě byla podívaná na místa, která se stala pobytem utrpení a smrti pro 1,5 milionů obyvatel z území celé Evropy, spíše smutným zážitkem. Ne však nezajímavým. Naši studenti byli v závěru vyhodnoceni naší průvodkyní jako mimořádně pozorní posluchači. To už měli za sebou i hodinový pobyt v areálu většího a méně zachovalého objektu Birkenau II. Prohlídka krematorií i památníku, který má v mnoha světových jazycích varovat před nebezpečím opakování podobně hrůzných událostí, byla zakončena vstupem do baráků, v nichž se těsnalo v dobách existence tábora neuvěřitelných 800 vězňů v podmínkách, jež si jen těžko lze představit. Dobře oblečeným studentům byla ve větrném prostředí pořádná zima, což to teprve muselo znamenat pro neoblečené, nenasycené a týrané vězně v dobách před více než 60 lety.  Všichni jsme se těšili do teplého autobusu, kde při zpáteční cestě únava vykonala své – většina účastníků vyčerpáním usnula, hovor byl spíše tišší, smích skoro nebylo slyšet. Naši studenti tak vzorně reprezentovali naši školu na místech, kam je dobré jezdit pouze na exkurze a výlety. Přejme si, aby se události, kvůli kterým jsme do Osvětimi jeli na výlet, nikdy v budoucnu neopakovaly.