Byli jsme moc rádi, že Česká obec legionářská letos opět organizuje svůj úspěšný projekt Legiovlak, který navštěvuje česká města a přibližuje zajímavým způsobem tento významný úsek českých dějin. V Ostravě byla možnost navštívit legionářský vlak v prvním říjnovém týdnu. Neváhali jsme, a jak je již tradicí, účastnili se exkurze v rámci výuky žáci kvart a letos i zájemci z kvint, kterým tato událost minulý školní rok utekla z důvodu lockdownu. Po zhlédnutí úvodního filmu nás legiovlakem provedl jeden z členů Legionářské obce, který nám známé informace o této anabázi doplňoval o zajímavé historky a detaily. Exkurze byla perfektní, samotní žáci potvrzovali, že předčila jejich očekávání. Z naší strany vyslovujeme velký dík za pořádání této akce

Legiovlak 5.10., Ostrava -Svinov, foto: Jana Bittová

Novým projektem dějepisu se stalo založení Historického klubu, který zahájil od října své působení a jehož podstatou bude nabízet žákům hlavě vyššího gymnázia doprovodné akce k aktuální výuce. Našim prvním počinem byla komentovaná procházka, která se konala 22.10. v rámci festivalu Polské dny. Shromáždili jsem se před Slezskoostravskou radnicí, abychom se vydali po polských stopách směrem do Ostravy moravské, a přitom si vyslechli netušené příběhy spojené s místy, kterými každodenně procházíme.  Druhu akcí klubu byla 2. listopadu návštěva divadla Antonína Dvořáka, kde byla uvedena hra Češky krásné, Češky mé…, která populárním způsobem přibližuje dobou poznamenané osudy známých Češek od Lídy Baarové, přes Věru Čáslavskou, Martinu Navrátilovo, či Martu Kubišovou. Historický klub je organizován vyučujícími dějepisu, kteří se taktéž programu účastní. Tak doufáme, že zájemců o naše akce, které probíhají v odpoledním a večerním čase, bude přibývat.

Procházka po polských stopách v Ostravě, 22.10. Foto: Jana Bittová