telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Dne 24. 3. 2023 se vybraní žáci MGO v rámci letošního ročníku International Masterclasses společně s dalšími středoškoláky z Itálie a Portugalska zúčastnili světové premiéry analýzy dat z Observatoře Pierra Augera v Argentině, která je nejrozsáhlejší pozemní laboratoří zachycující kosmické záření na světě.
První část programu byla věnována přednáškám vedeným odborníkem na slovo vzatým, Dr. Jiřím Grygarem, který se vědecky na výzkumu kosmického záření podílí a aktivně s danou observatoří spolupracuje.
Dr. Jiří Grygar nás seznámil s problematikou vysokoenergetických forem záření, které z hlubin vesmíru neustále dopadají na naši Zemi. Každoročně připadá na kilometr čtvereční zhruba jedna částice s energií nad 10^19 eV. Možná i Vás nějaká taková již zasáhla! Nicméně pro vědce jsou tyto částice dodnes hádankou a nedokáží se shodnout na původu těchto „nebezpečných rekordmanů“.
V další části programu jsme měli možnost samostatně analyzovat skutečná experimentální data získaná z Observatoře Pierra Augera a dojít tak k opravdu zajímavým výsledkům. Výsledky datových analýz všech skupin, tedy i těch italských a portugalských, byly během závěrečné videokonference s aktivními vědci z Observatoře Pierra Augera diskutovány a vyhodnoceny.
Jsme rádi, že jsme měli jedinečnou možnost nahlédnout alespoň na chviličku pod „pokličku“ záhad částicové fyziky.
Text:  Věra Kerlínová

 

Foto: Věra Kerlínová, FÚ v Opavě

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top