telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Máme za sebou týden věd roku 2023. Mezi vědní obory, kromě těch klasických přírodních, řadíme také ekonomii, vědu zabývající se ekonomikou. Naši žáci se rozhodli, že v průběhu tohoto týdne prozkoumají prostory a přiučí se nové informace o organizaci hrající hlavní roli v naši tuzemské ekonomice, České národní bance. Naše škola se zúčastnila expozice nesoucí název Lidé a peníze, nacházející se přímo v ústřední budově ČNB. Výstava je vytvořena v trezoru, do kterého se vchází dveřmi o hmotnosti 32 tun, který najdeme ve druhém podzemním podlaží. Ihned po vstupu si nelze nepovšimnout obrovské zlaté mince, která, jak se můžeme později dozvědět, váží 130 kilogramu a byla vyhotovena k 100. výročí vzniku Československa. Dalším významným atributem jsou bezpochyby bezpečnostní schránky, které se v různých podobách nacházejí téměř po celém trezoru. Zaujmout by vás také mohla část expozice vysvětlující vývoj peněz, společně s finančním trhem, od jejich počátku až po současnost. Můžete se dozvědět, čím lidé platili v pravěku, co za měnu platilo v dobách slavné Marie Terezie nebo, že proslulý amerických dolar je potomkem našeho Jáchymovského tolaru a mnoho dalšího. A na závěr této informačně vyčerpávající prohlídky máte možnost si potěžkat několik cihel z různých materiálů, včetně opravdového zlata, a zjistit jak fyzicky náročné by bylo bylo platit ryzím zlatem.

Julie Petra Svatošová, OKTA

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top