telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Od 29. do 31. května 2024 se 43 žáků Matičního gymnázia v Ostravě, pod pedagogickým vedením Petra Vondráčka, Tomáše Adamuse a Aleny Tesařové, zúčastnilo vzrušující biologické expedice do chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Tento třídenní výlet nabídl studentům nejen možnost prozkoumat nádhernou přírodu a geologické útvary, ale také se seznámit s historií a kulturou tohoto malebného regionu.
První den: Jeskyně, přírodní výzdoba a podzemní říčka
Expedice začala návštěvou jeskyně Balcarka u Ostrova u Macochy, kde měli žáci příležitost objevovat různé krasové jevy. Prohlídka zahrnovala fascinující krápníkovou výzdobu a závrty, které jsou charakteristické pro tento region. Po tomto geologickém dobrodružství následoval oběd na chatě Macocha.
Další zastávkou byl Skalní Mlýn, konkrétně Dům přírody Moravského krasu. Zde si žáci prohlédli zajímavou expozici a shlédli naučný film o Moravském krasu. Poté se výprava přesunula malebným Pustým žlebem do Punkevních jeskyní, kde se všichni s nadšením vydali na projížďku lodičkami po podzemní říčce Punkvě a navštívili slavnou propast Macocha. Den zakončili jízdou lanovkou zpět k chatě Macocha, kde se ubytovali a večer si užili čtení pověstí z Moravského krasu.
Druhý den: Muzea, botanika a historie
Druhý den začal návštěvou muzea v mlýně holandského typu v Rudici. Po prohlídce muzea se žáci vydali do romantické oblasti zvané Kolíbky, kde jsme objevovali botanické zajímavosti, jako je kokrhel luštinec, šalvěj luční a chrastavec rolní.
Další zastávkou byla Huť Františka u Adamova, historické místo v údolí Křtinského potoka, kde se kdysi tavila železná ruda. Žáci si zde prohlédli huť a nahlédli do tavné pece. Poté následovala návštěva poutního kostela Jména Panny Marie v Křtinách, který je barokním skvostem architekta Santiniho. Součástí prohlídky byla i návštěva tajuplné kostnice.
Den završili návštěvou arboreta Mendelovy univerzity ve Křtinách, kde se žáci dozvěděli zajímavé informace o zde vysazených stromech pocházejících z celého světa.
Třetí den: Jeskyně a výhledy
Poslední den expedice začal prohlídkou Sloupsko-šošůvských jeskyní, které jsou známé svou překrásnou krápníkovou výzdobou a obrovskými podzemními propastmi s vynikající akustikou. Největším skvostem této jeskyně je Svícen, stalagmit ve tvaru svícnu, a nádherná Brouškova pohádková síň.
Závěrečným bodem programu byla návštěva rozhledny Podvrší u Veselice. Z této rozhledny se žákům naskytl nádherný výhled na celý Moravský kras, který poskytl perfektní zakončení této naučné a dobrodružné výpravy.
Expedice do Moravského krasu byla pro všechny zúčastněné nejen poučná, ale také nezapomenutelným zážitkem, který obohatil jejich znalosti o přírodě, geologii a historii tohoto úchvatného regionu.
A už začínáme přemýšlet o příští expedici. Která místa navštívíme tentokrát?
V závěru bychom rádi poděkovali společnosti Proxima a Unii přátel MGO za finanční podporu pro žáky na expedici, díky čemuž byly hrazeny autobus a vstup do Punkevních jeskyní.

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top