Biologický kroužek při Matičním gymnázium funguje od září 2000. Členové kroužku se scházejí pravidelně jednou týdně v prostorách naší školy. V rámci kroužku se uskutečňují zajímavé víkendové exkurze do přírody okolí Ostravy. Náplní kroužku je především praktické poznávání přírodnin v jejich přirozeném prostředí, žáci tak získávají bezprostřední zkušenost a kladný vztah k přírodě. Získané zkušenosti a znalosti většina členů kroužku využila při reprezentaci naší školy v přírodovědných soutěžích (např. Biologická olympiáda, soutěže v ZOO Ostrava).
Úspěšní a aktivní členové kroužku byli oceněni Unií rodičů, pedagogů, žáků a příznivců MGO (Přátelé MGO) hodnotnými dárkovými poukázkami vybraného knihkupectví.