telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ve dnech 5. a 6. října 2011 se žáci MG spolu s Mgr. Kuchařovou, Kretkovou a Frankovou zúčastnili poznávací výtvarně-historicko-biologické exkurze do Drážďan a Míšně. Program exkurze organizačně zajistily Mgr. Kuchařová a Kretková ve spolupráci s CK TMTOURS Mgr. Leoše Jaška, s níž má naše gymnázium ty nejlepší dlouholeté zkušenosti.

Frauenkirche Mozaika Knížecí průvod

Po odjezdu v časných ranních hodinách z Ostravy přes Polsko jsme dopoledne dorazili do Florencie na Labi, jak se Drážďanům často říká. Po krátké procházce historickým jádrem města s průvodcem kolem Semperovy opery, po Brühlských terasách, následné prohlídce znovu vybudovaného kostela Frauenkirche (Kostel Panny Marie), který byl během brutálních náletů na město v únoru 1945 zničen a v nedávné době za přispění mezinárodního společenství znovu vybudován jako akt smíření dříve znepřátelených národů, a dále podél 105 m dlouhého nástěnného obrazu Knížecí průvod, který je složen z 25 tisíc porcelánových kachlí a představuje 35 saských knížat, jsme zakotvili ve světoznámé obrazárně Zwinger. Žáci si vybírali expozice podle vlastního uvážení, ale nikomu neušla Rafaelova Sixtinská madona, před jejíž dokonalostí se tají dech, ani úchvatný nevelký obrázek Liotardovy Dívky s čokoládou.

Sixtinská madona Dívka s čokoládou

V odpoledních hodinách jsme si prohlédli Muzeum hygieny, jehož stálou expozici by měl nejméně jednou během studia povinně navštívit každý gymnazista. Německé muzeum hygieny je také nazýváno „Muzeum člověka“. Na ploše téměř 2500 m² je umístěno přes 1300 klasických i interaktivních exponátů, které mají návštěvníkovi pomoci k  poznání vlastního těla, vlastních myšlenek a pocitů. Lze si zde vyzkoušet nejrůznější pokusy zaměřené na vše, čeho je naše tělo schopné. Jednotlivé stálé expozice mají názvy Skleněný člověk, Pohyb, Život a umírání, Jídlo a pití, Sexualita, Vzpomínání, myšlení a učení, Krása, pleť a vlasy.

Značky míšeňského porcelánuNásledující den byl věnován návštěvě Míšně a tamější manufaktury na výrobu porcelánu. Žáci zde zhlédli film o historii výroby „bílého zlata“ a zažili přímo v akci vznik porcelánových figurek, šálků a talířků.

Míšeňský porcelán

Vodní zámek MoritzburgPoslední zastávka na naší cestě za poznáním vedla na překrásný vodní zámek Moritzburg, který leží asi 20 km severozápadně od Drážďan a který zná téměř každý Čech z filmu Tři oříšky pro Popelku.

Přestože exkurze trvala jen dva dny, poznali žáci celou řadu světově proslulých děl, rozšířili si poznatky z biologie člověka a seznámili se i s technologií výroby porcelánu. I když je dnes možné vyhledat si na internetu informace o všech uvedených památkách, nic nenahradí osobní zkušenost ze setkání s nimi ani vlastní zážitky z poznávání věcí a jevů, neboť „Svět je jako kniha a ti, kdo necestují, přečetli jen jednu stránku.“ Sv. Augustin (354-430).

Zdroje použitých obrázků

Frauenkirche
http://www.pension-scheibe.de/img/empfehlung-dresden-frauenkirche.jpg

Mozaika Knížecí průvod
http://www.google.at/search?q=dresden+f%C3%BCrstenzug&hl=cs&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ezzVTvuLE4_24QSKovHKAQ&sqi=2&ved=0CDIQsAQ&biw=1280&bih=857

Rafael Santi: Sixtinská madona
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b1/Raffael6.jpg/320px-Raffael6.jpg

Jean Etienne Liotard: Dívka s čokoládou
http://www.1art1.de/images/imagem/l//l41822.jpg

Míšeňský porcelán
http://www.germany.travel/en/germany/about-us/partners/tourism-companies/staatliche-porzellan-manufaktur-meissen-gmbh.html

Značky míšeňského porcelánu
http://www.designtagebuch.de/meissen-modelliert-markenzeichen/

Vodní zámek Moritzburg
http://www.google.de/search?q=wasserschloss+moritzburg&hl=de&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=NRjVTvSlFIuG-wbms-yfDw&sqi=2&ved=0CGsQsAQ&biw=1280&bih=857

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top