Ve dnech 7. října až 15.listopadu se studenti obou septim a 3. A zúčastnili projektu Studenti čtou a píší noviny. Projekt byl organizován z vydavatelství Mafra a týkal se odběru novin Mf Dnes v tomto období, z nichž využívali studenti informace ve výuce. Noviny byly zasílány na školu zdarma v množství 60 ks pro všechny tři třídy.

Dále studenti v daném období posílali do Mafry své příspěvky na celkem 3 vyhlášená témata, jimiž byly volby, školství a globální morálka. Na každé téma měli zhruba dva týdny času. Ze závěrečného hodnocení editora Mf Dnes Petra Švece coby zástupce organizátora vyplývá, že celkem v rámci projektu všichni účastníci napsali 12 471 esejů. Do tohoto počtu přispěli studenti našeho gymnázia celkem 52 kusy příspěvků, z nichž dva se probojovaly přímo na stránky deníku Mladá fronta Dnes. Obě septimy přispěly do celkového množství 49 příspěvky, z jejich řad se také rekrutovali dva úspěšní autoři, jimž Mladá fronta příspěvek otiskla – Roman Bořuta ze SPTA a Klára Haluzová ze SPTB. Studenti 3. A zaslali do projektu celkem 3 příspěvky.

Dále se studenti věnovali práci s informacemi z novin a také si – v případě septim – zopakovali přímo při práci s nimi základní informace o publicistickém stylu, o jeho výrazových a kompozičních prostředcích, a spojili tak povinnou látku se zajímavým způsobem probírání. V období, kdy projekt běžel, byli studenti obou septim rozděleni do dvojic, které celkem třikrát obdržely zadané úkoly k výše zmíněnému učivu a na ně měly určitý čas ke zpracování odpovědí. Úkoly byly vyhodnoceny a využity tímto způsobem i pro klasifikaci.

Projekt byl tímto způsobem prospěšný pro vyučující i studenty, jeho ohlas u studentů byl zkoumán v krátké anketě – dotazníku, výsledky viz níže.

Jak se projekt studentům líbil?

Ve dnech 18. 11. 2013–20. 11. 2013 studenti obou septim i 3. A projekt posoudili při odpovědích na tyto otázky:

1. Jak se Vám projekt líbil? Zúčastnili byste se ho znovu?
  2. Co Vám osobně projekt přinesl? Naučili jste se něco nového, zjistili jste o novinách něco pro sebe překvapivého?
  3. Co byste rádi vzkázali organizátorům projektu?

Dotazování se zúčastnilo 41 účastníků, z nichž se 32 projekt líbil a 23 by se jej rádo zúčastnilo znovu. Svou nelibost nad projektem vyjádřili 3 studenti, ostatní do počtu 41 se jasně nevyjádřili. Projekt by si nechtělo zopakovat 6 studentů.

Nejčastěji projekt účastníkům přinesl lepší orientaci v novinách (9), možnost číst si každý den zajímavé články (9 – několikrát byly zmíněny např. komentáře) a 9 studentů si rovněž pochvalovalo, jak se za dobu, co projekt běžel, zlepšili v luštění křížovek a v sudoku.

5 studentů zmínilo, že pro ně bylo zajímavé sledovat v rámci projektu názory svých současníků, dalších 5 přiznalo, že se vlastně díky projektu naučilo noviny číst. 4 studenti ocenili možnost si rozšiřovat pravidelně obzory, další 4 byli vděčni, že dostávají noviny zadarmo (a případně je mohou nosit i rodičům, kteří si v nich také našli své). 3 studenti při projektu zjistili, že noviny jsou zajímavé médium, které předtím výrazně podceňovali. Po 2 respondentech pak zmínilo schopnost formulovat svůj názor tím, že se učili psát novinářský článek, a skutečnost, že noviny se rovněž zabývají kulturou, konkrétně byly zmíněny recenze o filmech či knihách. Na závěr zmiňuji tři lakonické odpovědi studentů, kterým projekt nic nepřinesl. Byly zároveň doprovázeny názorem, že se jim projekt nelíbil, protože noviny nečtou a o politiku a jiné věci ve světě kolem sebe se nezajímají. Naštěstí tito tři tvoří zanedbatelné množství účastníků projektu i ankety, z nichž většina byla s účastí spokojená až nadšená.

21 našich studentů pak napsalo pro organizátory projektu ze strany vydavatelství Mafra vzkazy, z nichž jeden na závěr ocituji:

„Rozhodně by stálo za zvážení projekt prodloužit, i když chápu jeho finanční náročnost.“

Tak možná někdy příště…

Patron projektu na škole Iva Fuxová