Žáci obou tercií se v rámci Týdne vědy zúčastnili ve dnech 20. a 21. října environmentálního programu s názvem Pojďme na to od lesa pořádaného Střediskem volného času Ostrava-Zábřeh. Formou zážitkové pedagogiky byli žáci seznámeni s fungováním lesa – ekosystému s křehkou rovnováhou. Cílem téměř čtyřhodinového programu bylo, abychom si uvědomili, že i zdánlivě malý neuvážený zásah do přírody může vést k porušení rovnováhy a ke zhroucení celého ekosystému. Přestože technický pokrok zastavit nelze, je třeba vždy postupovat v souladu s filozofií trvale udržitelného rozvoje, tedy jednat tak, abychom uchovali životní prostředí i dalším generacím. Program pak vyvrcholil aktivitou, kde byli žáci rozděleni do skupin představujících obecní rady tří obcí. Každý pak hrál roli jednoho ze zastupitelů jednajících a hlasujících o vykácení části lesa a stavbě multifunkčního sportovního areálu. Vzhledem k tomu, že při bouřlivé debatě pak většinou padaly velmi racionální a inteligentní názory, nezbývá mi, než si přát, aby takto zodpovědně jednali i zastupitelé našich obcí.