Studenti 4. ročníku přírodovědně zaměřených seminářů se dne 19. 11. 2013 zúčastnili bloku přednášek uskutečněných v chemické posluchárně Matičního gymnázia, který byl součástí „Týdne vědy a techniky na MGO“. Přednášející z Lékařské fakulty Ostravské univerzity přednesli následující poutavé přednášky – viz harmonogram:

Čas Přednášející Název přednášky
8.15–9.00 RNDr. Tomáš Adamus, Ph.D. „Chromozomy“
9.10–9.55 Prof. RNDr. Miroslav Janura, Dr. „Nové trendy v analýze pohybu se zaměřením na ergoterapii a fyzioterapii.“
10.00–10.45 Doc. MUDr. Jaroslav Horáček, CSc. „HPV infekce“
11.00–11.45 Mgr. Hana Lukšová a Mgr. Petra Langrová „Všeobecné sestry a porodní asistentky - jejich poslání a role ve společnosti.“

Z přednášky o chromozomech (foto K. Vasevičová)

Z přednášky o sestřičkách a porodních asistentkách (foto T. Adamus)

Celý blok přednášek měl u našich studentů velkou odezvu. Studenti vyslechli velice zajímavá témata z oblasti medicíny. Dozvěděli se o struktuře chromozomů a o praktickém sledování jejich poškození, dále o analýze pohybu se zaměřením na ergoterapii a fyzioterapii, získali nové poznatky o HPV infekcích v souvislosti s rakovinou děložního čípku a v závěru bloku se seznámili s moderními trendy v práci sester a porodních asistentek.

Připojení se LF OU, jako partnera, k akci „Týden vědy a techniky na MGO“, považuji za velmi prospěšný krok pro obě instituce, s velkým informačním a odborný přínosem pro studenty MGO, a to je zásadní.

Proto touto cestou děkuji paní proděkance pro studium a celoživotní vzdělávání LF OU Mgr. Ivoně Závacké, Ph.D., která účast LF OU na „Týdnu vědy a techniky na MGO“ garantovala a panu děkanovi doc. MUDr. Jaroslavu Horáčkovi, CSc. nejen za velmi poutavou přednášku o HPV a karcinomu děložního čípku, ale především za svolení k účasti lékařské fakulty na našem týdnu vědy.