telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Tyto i mnohé další fyzikální a matematické termíny slyšeli studenti Matičního gymnázia v pondělí 18. 11., zahajovacím dni „týdne vědy“. Představili se nám fyzikové a matematikové ze Slezské univerzity v Opavě ve složení Mgr. Martin Blaschke, Mgr. Petr Blaschke a Mgr. Adam Hlaváč.

Úvodní matematicko-fyzikální den zahájil přednáškou o geometrii křivek a ploch Mgr. Adam Hlaváč. Spirály, kuželosečky, řetězovka, klotoida, kardioida, nefroida, traktrix, i s těmito zajímavými křivkami se člověk může setkat, pokud se pozorněji rozhlíží kolem sebe. Také plochy nás překvapily. Dozvěděli jsme se o elipsoidech, hyperboloidech, anuloidu, helikoidu, katenoidu, Kleinově lahvi, až z toho šla hlava kolem. Člověk se až podivil, kde všude kolem nás se tyto plochy vyskytují a využívají. Všimli jste si někdy, že hladina čaje, který si ráno mícháte, má tvar rotačního paraboloidu?

Mgr. Martin Blaschke pak dokázal svou přednáškou s názvem „Teorie více vesmírů“ nastínit jedny z nejzásadnějších otázek moderní fyziky. Popsal první dva stupně vícevesmírných teorií, a to stupeň „Za naším kosmologickým horizontem“ a druhý stupeň „Vesmíry s rozdílnými fyzikálními konstantami“, který je inspirován inflační teorií. Hovořil také o nestejnorodosti vesmíru, obrovských vzdálenostech sousedních hvězd, jejich energetické bilanci, ba dokonce připustil možnost tzv. plochého vesmíru. Zmínil se také o tom, proč má náš vesmír zrovna tři prostorové a jednu časovou dimenzi a proč tomu nemůže být jinak.

Pomyslné fyzikální vody pak značně rozvířil Mgr. Petr Blaschke, bystrý přednášející s notnou dávkou smyslu pro humor. Ve své přednášce poukázal zejména na neefektivnost současných raket a odhadl množství paliva potřebné pro současnou vesmírnou loď k úspěšnému zvládnutí mise k Proximě Centauri za dobu 100 let. Toto palivo by se nevešlo do pozorovatelné části vesmíru! Hovořil proto o různých alternativách cestování do vesmíru – dělech, která vás vystřelí na oběžnou dráhu, vesmírných výtazích, lodích poháněných jadernými výbuchy apod. Popravdě, co jiného čekat od přednášky s názvem „Šílené způsoby cestování do vesmíru“?

Jako poslední přednášel o obecné teorii relativity – teorii gravitace opět náš pan profesor Mgr. Adam Hlaváč. Seznámil posluchače se základními myšlenkami této krásné fyzikální teorie, s jejímiž důsledky se dennodenně setkáváme. Dozvěděli jsme se, že gravitace je zakřivení časoprostoru a jedná se vlastně o geometrický fenomén. S důvtipem jemu vlastním Mgr. Hlaváč objasnil, proč se jedno z identických dvojčat, které se vydá na „Tour de silné gravitační pole“ vrátí mladší, než jeho bratr na Zemi. Dále poukázal na fakt, že gravitační síla se ve své podstatě neliší od síly setrvačné a uvedl i příklad z praxe: „Jak poznáte, zda se nacházíte na povrchu Země, nebo v kosmické lodi pohybující se s konstantním zrychlením g?“  (Odpověď nechám na čtenáři).

Jako studenti jsme si uvědomili, že slyšet tolik zajímavých přednášek v jenom dni se nám již nemusí poštěstit. Ostatně, ovace po přednáškách byly bez nadsázky slyšet i ve školní jídelně. Děkujeme za jejich organizaci!

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top