V pátek 28. 2. 2014 měli žáci obou tercií jedinečnou možnost vyslechnout v Domě kultury města Ostravy přednášku našeho nejznámějšího a nejpopulárnějšího gynekologa MUDr. Radima Uzla na téma Sexuální a reprodukční zdraví (aneb raději o dva roky dříve než o pět minut pozdě).

Poutavá přednáška nás seznámila s tím, že sexuální výchova nepředstavuje jen informace o pohlavním životě, ale také pomáhá vytvářet žádoucí postoje a učí životním dovednostem. Přednáška se samozřejmě musela věnovat „klasickým“ tématům jako je prevence nežádoucích otěhotnění, snížení nebezpečí sexuálně přenosných nemocí včetně AIDS, boj proti zneužívání dětí a sexuální kriminalitě, ale také nutnosti zkvalitnění mezilidských a partnerských vztahů a v neposlední řadě pak toleranci k sexuálním menšinám.

Názor, že toto vše může zabezpečit výchova v rodině, je totiž přinejmenším naivní. Důkazem toho, že se v minulých desetiletích dostatečně nezdůrazňovala zodpovědnost a důležitost kvalitních vztahů, může být i existence více než třetiny dysfunkčních a neúplných rodin.

Vyučujícím předmětu Výchova ke zdraví pak pan doktor zdůraznil, že úkol a poslání školní výchovy je v tomto směru nezastupitelný a jakákoliv tabuizace je navýsost zhoubná a že kvalitní výchova se musí věnovat i takovým aspektům, které představují láska, zodpovědnost, intimní vztah, role a funkce rodiny, tvorba osobních hodnot atd.

Foto z přednášky Foto z přednášky

Autor fotografií: Josef Mikula, TA