telefon: 596 116 239  |  Kontakt na sekretariátskopkova@mgo.cz

Přihlásit se

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Dne 25. dubna 2014 proběhlo na Ostravské univerzitě v Ostravě ve Výzkumném centru edukačních a evaluačních procesů testování žáků Matičního gymnázia, Ostrava, p. o. s využitím oční kamery (Eye Trackeru). Testování mělo dvě části. První část byla zaměřena na pozorování vizualizovaného chemického experimentu. Druhá část souvisela s vizualizovaným obrazovým materiálem s tematikou DNA.

Testování nemělo ani tak přímou souvislost s vědomostmi žáků jako s orientaci očí na textovou a obrazovou informaci. Nedílnou součástí bylo také snímání povrchové vodivosti kůže, které je využíváno jako identifikátor emocí a obecně je známo jako „detektor lži“.

Žáci se v závěru setkání na Ostravské univerzitě dozvěděli od technika eyetrackingové laboratoře Ing. Libora Jedličky, jaká je podstata fungování Eye trackeru*.

Výstupy získané měřením žáků Matičního gymnázia budou využity pouze pro vědecké účely s respektováním anonymity žáků. Po analýze a vyhodnocení dat může být pro zájemce z řad pedagogů a studentů realizovaná přednáška k výstupům z měření.

Chtěli bychom touto cestou poděkovat nejen žákům, kteří se testování účastnili, ale také pedagogickému dozoru Mgr. Zdeňce Platošové za přítomnost při testování a vedení Matičního gymnázia, které souhlasilo s účastí žáků na testování. Věříme, že i v budoucnu budeme moci s Matičním gymnáziem, Ostrava, p. o. spolupracovat nejen na bázi recipročních aktivit, ale také na případných projektech.

Za Výzkumné centrum edukačních a evaluačních procesů

Doc. PaedDr. Jana Škrabánková, Ph.D. a RNDr. Jan Veřmiřovský, Ph.D.

* Eye Tracker je zařízení, které je schopno snímat pohled člověka na určité objekty. Samotná technologie vychází z fyziologie lidského oka, kde skutečný zorný úhel oka je dán žlutou skvrnou na sítnici a průměrem zorničky oka, což na vzdálenost přibližně 60 cm dělá zorné pole o velikosti necelého jednoho palce. Přístroj je díky technologii kalibrace oka schopen zaměřit střed tohoto zorného pole s přesností 0,5° což představuje cca 5,5 mm na stejnou vzdálenost. Výsledně tak vzniká obraz doplněný o fixace (zaměřená poloha oka na médiu) a sakády (trasy mezi jednotlivými polohami zaměření). (informace převzata ze stránek http://vceep.osu.cz/ET.xhtml)

Fotografie z akce Fotografie z akce

Fotografie z akce Fotografie z akce

ZAVOLEJTE NÁM!
+420 596 116 239
skopkova@mgo.cz
Dr. Šmerala 25/2565, Ostrava

Back to top