Dne 27.11.2014 proběhla v rámci Týdne vědy i exkurze žáků kvinty B do Moravskoslezské vědecké knihovny.

V necelé hodině byli seznámeni se základními fakty o této instituci, vyzkoušeli si i vstup do katalogu knihovny a předregistraci v knihovně po internetu a navštívili oddělení rešerší a datových sítí pro čtenáře MSVK. Celou exkurzi pro naše žáky připravila zejména pí Bc Dana Podešvová, která provedla studenty studovnou, oddělením výpůjček, ukázala jim starý a dnešní katalog a také je upozornila na možnosti, které knihovna svým registrovaným čtenářům nabízí. Kvintáni si vyzkoušeli vyhledat knihu dle svého výběru, naučili se orientovat v systému výpůjček.

Letos dochází k významné změně, na kterou pí Podešvová upozornila – do MSVK se budou moci přihlašovat s vědomím svých rodičů (zákonných zástupců)coby čtenáři již žáci od 12 let. Hranice 15 let (do konce listopadu) tak již nebude omezujícím faktorem pro zájemce o knihy z této instituce. Také se žáci dozvěděli, že zajímavostí knihovny je rozsáhlé skladiště, nacházející se v prostorách nejen pod knihovnou, ale i pod dalšími vedlejšími budovami, které je přístupno pouze dvakrát za rok – jednou z toho např. za tzv. Muzejní noci. Toto je rarita, kterou lákají knihovníci zájemce o neobvyklé zážitky. Škoda, že již v rámci exkurze nestihli naši žáci navštívit Oddělení speciálních fondů, které tak zůstalo pouze ústně popsanou součástí rozsáhlého komplexu naší ostravské vědecké knihovny.

Za trpělivost a přípravu akce bychom rádi paní Podešvové i ostatním pracovníkům knihovny tímto poděkovali.

Mgr. Ivana Fuxová