Projekt „Historie a identita Evropy reflektovaná evropskou kinematografií“ byl v pořadí již třetím mezinárodním projektem COMENIUS, do kterého se naše škola zapojila. Tentokrát  spolupracovala s francouzským gymnáziem z pařížského předměstí Serris, s italským klasickým gymnáziem z Altamury a španělským gymnáziem z Castellón de La Plana.

Během dvou let gymnazisté čtyř zemí zhlédli řadu kvalitních děl evropské filmové produkce, která pak z nejrůznějších hledisek analyzovali, výměnou názorů si tříbili svá stanoviska a snažili se formulovat společné závěry. Naše škola dvakrát hostila zahraniční profesory a studenty. V září 2011 byly na programu velmi zajímavé akce filmového festivalu OSTRAVA KAMERA OKO jako na příklad projekce klasického westernu „Tenkrát na západě“ v industriálním prostoru Dolních Vítkovic, soutěžní přehlídka studentských krátkometrážních filmů s odborným výkladem ředitele festivalu, 3D projekce německého filmu „Pina“. Vyústěním projektu COMENIUS s tématem historie a filmu bylo natočení originálního krátkometrážního snímku.

Pracovní skupina Matičního gymnázia natočila snímek „MEMENTO“, jehož tématem je záchrana 669 židovských dětí z předválečného Československa Sirem Nicholasem Wintonem, mezi kterými byl i ostravský rodák, později významný filmový režisér a producent Karel Reisz. Našim studentům se podařilo najít další z „Wintonových dětí“, Lady Milenu Grenfell-Baines, a natočili s ní rozhovor. Průvodní slovo v krátkometrážním filmu „MEMENTO“ má známý divadelní a filmový herec Norbert Lichý, absolvent Matičního gymnázia, který filmu poskytl i originální hudební podklad.

Memento (mpg, 998 MB)

Prezentace k festivalu Ostrava Kamera Oko (pptx, 3,3 MB)