I když letos neproběhl Týden vědy, jak jsme byli doposud zvyklí, zájmu o tyto obory to příliš neuškodilo. Důkazem může být úspěšná účast týmu MGO v Energetické olympiádě. Do třetího ročníku této soutěže propojující fyziku, matematiku, chemii i humanitní obory se zapojil náš tým studentů kvinty B Oxid Hořečnatý ve složení František Malý, Dominik Kalouda a Ondřej Číž. Základní kolo vyžadovalo co možná nejrychleji a nejpřesněji zodpovědět sadu otázek zahrnující metody výroby a uchování energie, současné trendy a možnosti v tomto odvětví, udržitelnost energetiky, ale i praktické oblasti jako fungování dotací nebo práci s fakturou za elektřinu. Díky rychlým a správným odpovědím se nám v konkurenci více než 250 týmů z celé republiky podařilo probojovat mezi 25 účastníků finálového kola. V něm nám bylo uloženo během 43 hodin přijít s inovativním řešením v oblasti energetiky a představit jej formou pětiminutového videa. Rozhodli jsme se pro téma úspor v domácnostech, které je všem docela blízké, a připravili jsme systém motivující k výměně starých spotřebičů za nové s menší spotřebou. Za pomoc se zpracováním videa děkujeme Robertu Adámkovi. Nakonec jsme se ani ve finále neztratili a mezi soupeři, včetně studentů maturitních ročníků, obsadili krásné 17. místo. Svou účast považujeme za úspěšnou, zajímavou a přínosnou a za nabyté zkušenosti jsme velmi rádi.

František Malý