7. ročník soutěže Chemiklání se letos konal opět pod záštitou Univerzity Pardubice. Jedná se o souboj středoškolských týmů v množství chemických znalostí a schopností je aplikovat jinak, než se běžně učí ve školních lavicích. Již podruhé hájil v této soutěži barvy MGO tým Oxid hořečnatý, jehož tradiční složení z žáků Sexty B - Dominika Kaloudy, Františka Malého a Ondřeje Číže - bylo smícháno s novou přísadou v podobě Ivany Křůmalové. Pod taktovkou mentálního kouče Mgr. Petra Rašovského se pokusil Oxid zlepšit loňské neslavné umístění ve třetí desítce.
Do letošního ročníku jsme nemohli vstoupit o moc lépe, v celorepublikové konkurenci jsme se při prvním kole formou online testu umístili na krásném 6. místě ve své kategorii, a z Moravskoslezského kraje jsme byli nejlépe umístěným týmem. Tímto umístěním jsme si zajistili postup do finálového kola, kde jsme se utkali s výběrem těch nejlepších družstev. Vyrazili jsme tedy do Pardubic, kde jsme po milém daru pořadatelů v podobě tradičního perníku, naskočili do finálového klání. Soutěž byla určena až pro pětičlenná družstva, takže náš Oxid hrál od začátku v oslabení, stejně to však, po úspěchu v prvním kole, nic neubralo na našich medailových ambicích. Bohužel nám zřejmě nesedl formát soutěže (na začátku obdržíte šest úloh, za každou vyřešenou obdržíte jednu novou) a konkrétní úlohy, a tak se nám nepovedlo na úspěch z prvního kola navázat tak jak bychom si to představovali. I přes to se nám podařilo zachovat si svůj důstojný standard a pokračovat ve skvělé reputaci přírodovědců z Matičního gymnázia, poněvadž z celé republiky, v oslabení, a ještě k tomu v pro nás novém formátu jsme dokázali urvat cenný skalp v podobě 14. místa!
Tým Oxid hořečnatý

Foto: Mgr. Petr Rašovský