Letos se již podvanácté v Plzni konalo zasedání Českého modelu amerického kongresu (ČMAK). Na této akci pořádané s podporou Velvyslanectví USA v ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR či Karlovy univerzity se setkalo přes 200 studentů z Česka a Slovenska. Za Matiční gymnázium přijímacím řízením spočívajícím v sepsání motivačního dopisu prošlo hned pět účastníků.
Model spočívá v simulaci fungování obou komor Kongresu Spojených států, ve které studenti zastávají role kongresmanů, ministrů federální vlády, novinářů nebo lobbistů prosazujících zájmy odborů, neziskových organizací a velkých korporací. Jednotlivé výbory projednávají širokou škálu témat od nakládání s plasty, přes kryptoměny, až po situaci v Afghánistánu nebo komunikaci s mimozemšťany. Ministři a lobbisté jednání usměrňují nemalými finančními prostředky, které mají k dispozici, a novináři jejich počínání sledují, aby o něm každý den informovali občany. Propracovaný systém modelu umožňuje téměř neomezenou simulaci amerického politického prostředí, kde může být zkorumpovaný poslanec klidně zatčen policií a postaven před soud.
V rámci doprovodného programu s účastníky diskutovali například náměstek ministra zahraničí, tiskový mluvčí americké ambasády nebo rektorka Univerzity Karlovy. Zároveň bylo možné si jako soudce nebo advokát vyzkoušet řízení před americkým nejvyšším soudem, nebo zasednout v generálním štábu ozbrojených složek a na chvíli rozhodovat o jejich dalším postupu.
Matiční gymnázium na ČMAKu reprezentovali ministr práce František Malý, dvojice republikánských senátorů Filip Zvalený a Matyáš Walder a dva lobbisté Ondřej Číž a Jonáš Michálek. Organizátoři v závěru akce všem zástupcům MGO udělili velmi vysoké hodnocení, Ondřej Číž v rámci lobby obdržel titul největšího tuneláře, a Filip Zvalený dokonce vybojoval cenu nejlepšího účastníka ve svém výboru.
Účast na akci pomohla s lepším pochopením americké politiky a jejích mechanismů i s hlubším poznáním problémů, které američtí zákonodárci řeší a které se vlastně od těch našich tolik neliší. Kromě zlepšení řečnických a argumentačních dovedností pak model přináší i řadu nových kamarádů ze všech koutů republiky.
Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a doufáme, že na další ročník se MGO vrátí v ještě početnější sestavě.

František Malý (SPTB)