Závěr března přinesl několik soutěží, ve kterých se naši francouzštináři utkávali s frankofony jiných středních škol Moravskoslezského kraje. Ve čtvrtek 21. března se konalo regionální kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Sextánka Eliška Kozáková byla podle ne zcela adekvátních kritérií pro účast zařazena do nejvyšší kategorie B2, a přesto reprezentovala naše gymnázium velmi důstojně, obsadila 4. místo a za sebou nechala dalších deset soutěžících této obtížné kategorie.

V pátek 22. března se v multikulturním centru Cooltour na Černé louce sešli milovníci zpěvu a melodické francouzštiny. V Concours régional de la chanson francophone naši studenti opravdu zazářili!

Kristína Štelbaská ze sexty B zvítězila v kategorii sólistů před maturitou a odborná porota se shodla na tom, že její projev byl po všech stránkách profesionální. I druhé místo v této kategorii získala naše frankofilní zpěvačka, letošní maturantka z francouzštiny, Zuzana Rončková. Do kategorie skupin se přihlásilo trio Kristína Štelbaská, Tereza Honková a Zuzana Rončková s kvalitním doprovodem Ondřeje Zahuty , Filipa Zaorálka a Mgr. Markéty Šňupárkové, která je vždy „spiritus agens“ účasti našich studentů v hudebních soutěžích a také garantem vysoké hudební úrovně. První místo uniklo naší skupině o jeden bod. Jen půl bodu scházelo, aby byly třetí naše terciánky Adéla Mazánková, Veronika Miencilová a Valentina Vilišová. S nápaditým aranžmá perfektně zazpívaly veselou skladbu francouzského zpěváka Riké „La journée sera belle“ („Bude krásný den“).

A ještě jednou francouzština. V úterý 26. března zněl na mnoha školách našeho kraje krásný jazyk Alberta Camuse, jehož sté výročí narození si letos připomínáme. Ukázku z jeho „Cizince“ zapisovali studenti francouzštiny jako diktát, což v případě jazyka se značně odlišnou zvukovou a písemnou formou není nic jednoduchého. Nejlépe si s tímto úkolem poradila Eliška Kozáková ze sexty B, která dokázala, že francouzštinou vládne nejen slovem, ale i písmem. Také Kristína Štelbaská přidala k úspěchu v pěvecké soutěži i skvělou znalost francouzského pravopisu a třetí nejlepší práci odevzdala Kateřina Quisová z oktávy B.

Dny frankofonie, jejichž součástí byly i soutěže, ve kterých zazářili naši studenti, vyvrcholí v pátek 5. dubna Nocí francouzských filmů v Minikině. Alliance française d´Ostrava srdečně zve milovníky filmové zábavy a krásné francouzštiny.